Premier Czech przyznał się do wyborczej porażki

Opublikowano: 10.10.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1096

Premier Andrej Babiš przyznał się do porażki kierowanego przez siebie ruchu ANO w wyborach parlamentarnych w Czechach, które odbyły się w piątek i sobotę. Jego ruch uzyskał 27,1 proc. głosów, o 0,6 proc. mniej niż zwycięzca wyborów, koalicja trzech liberalnych partii i ruchów SPOLU.

Ruch ANO, na czele którego stoi czeski premier, w sondażach był typowany na pewnego zwycięzcę, ale przegrał minimalnie z koalicją SPOLU.

Muszę przyznać się do naszej porażki, gratuluję zwycięstwa liderowi ruchu SPOLU panu (Petrowi) Fiali. Przegraliśmy przede wszystkim w Pradze. Mimo różnego rodzaju spekulacji i oskarżeń pod moim adresem uzyskaliśmy bardzo wysoki procent. Przeciwko nam wystąpiło pięć partii i ruchów, których jedynym celem było „pokonanie Babiša” – powiedział premier.
Wcześniej czeska telewizja podała, że zwycięzcą wyborów parlamentarnych w Czechach została koalicja SPOLU złożona z trzech partii i ruchów liberalnych. Po podliczeniu głosów w 99,9 proc. lokali wyborczych koalicja SPOLU zdobyła 27,7 proc. głosów i nikt nie będzie w stanie jej prześcignąć.

Rządzący centrowy ruch ANO, kierowany przez premiera Andreja Babiša, zajął drugie miejsce z wynikiem 27,2 proc. Kolejna liberalna koalicja Partii Piratów i ruchu Burmistrzowie i Niezależni zajęła trzecie miejsce z wynikiem 15,5 proc. Na czwartym miejscu uplasował się eurosceptyczny ruch Wolność i Demokracja Bezpośrednia z 9,6 proc. głosów.
Po ogłoszeniu wyników w sztabie wyborczym SPOLU wybuchła euforia.

Liderzy obu liberalnych koalicji już zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych 24 godzin zamierzają rozpocząć negocjacje w sprawie połączenia sił w celu utworzenia nowego rządu. Obie koalicje ubiegają się o 108 z 200 mandatów parlamentarnych.

Prezydent Milosz Zeman powiedział wcześniej, że po wyborach powierzy utworzenie nowego rządu przywódcy zwycięskiej partii lub ruchu, ale nie przedstawicielowi zwycięskiej koalicji kilku partii i ruchów.

Rzecznik prezydenta Jiri Ovčáček powiedział w sobotę wieczorem, że Zeman przyjmie Babiša w swojej rezydencji w niedzielę. Dzień wcześniej Ovčáček ogłosił, że harmonogram pracy Zemana na najbliższy okres został odwołany z powodu jego choroby.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.