Precz z mafią!

Opublikowano: 22.07.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 778

W Sofii nie było politycznego przełomu: chociaż przed budynkiem Zgromadzenia Narodowego od prawie dwóch tygodni codziennie gromadzą się oburzeni demonstranci, rząd Bojka Borisowa i partii GERB nie zamierza odchodzić.

Borisow przetrwał głosowanie nad wotum nieufności w bułgarskim parlamencie dzięki 124 głosom własnej partii GERB oraz nacjonalistów z klubu Zjednoczonych Patriotów. Odejścia premiera chciało 102 parlamentarzystów Bułgarskiej Partii Socjalistycznej, którzy po przegranym głosowaniu w geście protestu wyszli z sali. Samego Borisowa podczas głosowania w budynku nie było.

Wynik głosowania został przyjęty gwizdami i okrzykami „Dymisja!” przez demonstrantów zebranych na zewnątrz. Protestujący, głównie przedstawiciele młodego pokolenia, przyszli pod parlament już 11 dzień z rzędu, z transparentami, na których atakowany jest rząd, a także wyrażane marzenie o godnym życiu w Bułgarii, nie na emigracji. Protestujący chcą odejścia rządu tworzonego przez GERB, przeprowadzenia przedterminowych wyborów parlamentarnych i rozliczenia polityków partii Borisowa z wszelkich możliwych nadużyć: korupcji, przywłaszczania środków publicznych i marnotrawienia funduszy europejskich. Od pierwszego dnia głośno brzmią hasła pozbycia się mafii – to i o samym GERB, i o jego powiązaniach ze światem przestępczym. Grupa „Sprawiedliwość dla wszystkich”, która jest jednym z głównych organizatorów zgromadzeń, domaga się również gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości, oczyszczenia go z ludzi skorumpowanych i zagwarantowania, że w przyszłości nastaną prawdziwe rządy prawa, a nie upolitycznienie prokuratur i sądów.

Nastroje wśród demonstrantów – bardzo różnych w poglądach: od socjalistów, poprzez narodowców po proeuropejskich liberałów – uległy w ostatnich dniach radykalizacji. Jeden z liderów protestu, prawnik Nikołaj Chadżigenow, wzywał wczoraj do strajku powszechnego w całym kraju, zablokowania dróg, dworców i obiektów użyteczności publicznej. W mediach społecznościowych krążą apele, by w ten właśnie sposób się organizować, zachowując przy tym ściśle pokojowy charakter protestu. Prewencyjnie w Sofii głównie bulwary zaczęła już zabezpieczać policja, gdyż wystąpienia zaczęły rozlewać się poza sam plac przed parlamentem: wczoraj i dziś protestujący blokowali przez pewien czas centralny bulwar Cara Wyzwoliciela oraz jedną z dwóch linii sofijskiego metra. Protesty miały miejsce również w kilku miastach poza stolicą.

To głównie młodzi Bułgarzy i Bułgarki mają dość sytuacji, w której rządzący pasożytują na coraz słabiej działającym państwie, do tego zapewniając społeczeństwo, że żyje mu się coraz lepiej, gdy w rzeczywistości perspektywy życia w kraju są fatalne – nawet dla wykształconych, poza wąską warstwą ludzi posiadających odpowiednie znajomości i kontakty. Proeuropejscy współorganizatorzy protestów liczą na poparcie z Brukseli, dokładnie tak, jak Bojko Borisow, który mimo wszystkich swoich skandali dotąd całkiem nieźle dogadywał się z m.in. z Angelą Merkel. „Znaczącą grupą protestujących są młodzi ludzie wykształceni na zachodnich uczelniach. Ci dwudziestokilkulatkowie często byli już zaangażowani w organizacjach ekologicznych lub broniących praw człowieka. Teraz domagają się, by uwolnić bułgarską gospodarkę i politykę od wpływów mafii i uczynić z niej modelową liberalną demokrację” – mówi portalowi „Strajk” Władimir Mitew, dziennikarz i komentator lewicowego bułgarskiego portalu Barikada. „Jasne jest oczekiwanie, że głos zabierze Unia Europejska, która przez lata przymykała oko na bułgarskie problemy z praworządnością”.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dawid 22.07.2020 12:54

    Skądś to znamy Polacy no nie? Ileż to robienie w chu.a ludzi będzie jeszcze trwało?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.