Prawo pracy do szkół

Opublikowano: 03.07.2016 | Kategorie: Edukacja, Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 652

Młodzi pracownicy nie znają swoich praw, co sprawia, że są narażeni na nadużycia ze strony pracodawców – alarmują związkowcy i przy okazji realizowanej właśnie reformy edukacji proponują wprowadzenie do szkół ponadgimnazjalnych zajęć z prawa pracy i dialogu społecznego.

– Wiedza o prawie pracy to najczęściej zlepek zasłyszanych opinii. Na spotkaniach, które organizujemy ze studentami i na których opowiadamy im o prawie pracy, widzimy zdziwienie na twarzach. Kiedy przechodzimy do tematu, czym zajmuje się OPZZ, że posiada własnych ekspertów, którzy konsultują ustawy, że organizujemy akcje społeczne, są zaskoczeni. Zazwyczaj pada: “Myśleliśmy, że wy tylko od czasu do czasu palicie opony” – mówi cytowany przez “Gazetę Wyborczą” Andrzej Radzikowski z OPZZ.

Według związkowców najlepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie do szkół zajęć z podstaw wiedzy o prawach pracowniczych i kodeksie pracy. Obecnie jest ku temu okazja, bo w związku z reformą systemu szkolnictwa, wdrażaną właśnie przez Ministerstwo Edukacji, zmienia się podstawa programowa. Zatem do pogadanek o tym jak założyć firmę czy napisać biznesplan, które organizowane są w ramach lekcji przedsiębiorczości, można dołączyć również zajęcia na temat kwestii pracowniczych.

Obecnie projekt znajduje się w fazie opracowywania i zgłaszania uwag przez zespół problemowy ds. rozwoju dialogu społecznego, działający przy Radzie Dialogu Społecznego. Jeśli zyska pozytywną opinie – stanie się przedmiotem obrad prezydium plenarnego RDS. Następnie zostanie zgłoszony na poziomie ministerialnym.

Przychylnym okiem na pomysł OPZZ i “Solidarności” patrzy część środowiska nauczycielskiego. – Dzięki dyskursowi medialnemu dzieci już wiedzą, że są umowy śmieciowe – i czują, że stoją w jakiejś opozycji do umów o pracę. Ale nie znają konkretów – mówi “Wyborczej” Sławomir Drelich, wykładowca akademicki, nauczyciel WOS-u w gimnazjum i liceum, publicysta. – W gimnazjum na lekcjach WOS-u mówię o prawie pracy, choć nie ma tego w programie. Dochodzi do paradoksów: żeby zaliczyć przedmiot, uczeń musi jednym tchem wyliczyć założenia gospodarki wolnorynkowej i centralnie planowanej, co jest średnio przydatne, a o praktyce nie musi wiedzieć nic – uważa pedagog, którego zdaniem zajęcia z prawa pracy powinny się odbywać w ramach lekcji WOS, już od 7 klasy szkoły podstawowej.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Fenix 03.07.2016 09:51

    Do praw obywatela , dodać prawa pracownika przedsiębiorcy .

  2. cacor 05.07.2016 08:56

    Do czego miałby służyć taki przedmiot w szkole podstawowej?

    A może rozszerzyć program nauczania w szkole średniej – nauka o ekonomii, gdzie młodzież uczyła by się zarówno o prowadzeniu działalności gospodarczej jak i o prawach pracowniczych?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.