Prawo podatkowe w Polsce jest zbyt skomplikowane

Opublikowano: 29.04.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 792

Prawo podatkowe w Polsce jest niezwykle skomplikowane. Potwierdzeniem tego faktu są oficjalne statystyki w zakresie liczby indywidualnych interpretacji podatkowych. Od 2003 roku urzędy skarbowe wydały ich ponad 300 tys.! Jedna interpretacja mogła zaprzeczać drugiej, zmieniać stosowanie prawa o 180 stopni lub – co gorsze – sięgać swoimi konsekwencjami w przeszłość. Niestety, ostatnie historie o tym, jak to fiskus chce dopłat za pięć lat wstecz od informatyków, którzy wcześniej korzystali z 50-proc. kosztów w PIT, pokazują że w istocie nic się nie zmienia…

Prawo podatkowe winno być na tyle proste i jasne, by nie trzeba było go interpretować przez urzędników. Niestety, nie żyjemy w świecie idealnym. Mnogość ustaw i przepisów generuje wiele “pól szarości”, kiedy nie wiadomo jak się zachować i ile podatku zapłacić. Przedsiębiorcy, zamiast skupiać się na rozwoju swojego biznesu, nieraz toczą z fiskusem krwawą i męczącą walkę o każdą złotówkę.

Zachodniopomorski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Szczecinie (ZZMiUW) zorganizował przetarg na konserwację cieków naturalnych oraz kanałów stanowiących urządzenia melioracji wodnych. Co ważne – w specyfikacji istotnych warunków zamówienia usługi te zostały oznaczone jako opodatkowane stawką 8-proc. VAT. Przetarg wygrała firma “X”, która rozliczyła się według stawki 8 proc. VAT (tak, jak wskazano w specyfikacji warunków przygotowanych przez jednostkę Skarbu Państwa, jaką jest ZZMiUW).

Problem polega na tym, że urzędnicy skarbowi uznali, iż wspomniana firma “X” powinna się rozliczać według dwóch stawek (8 i 23 proc.), a nie tak, jak wskazano w specyfikacji warunków. Fiskus wprost potwierdził, że informacja przekazywana przez jednostkę Skarbu Państwa oferentom w warunkach przetargu była błędna, ale konsekwencje (w postaci dopłaty wielu milionów złotych zaległego podatku) winna ponieść firma, która przetarg wygrała.

Inny przykład z ostatnich dni, to sprawa informatyków i inżynierów, którzy odliczali 50 proc. koszty uzyskania przychodu od honorariów z praw autorskich, a dzięki temu płacili niższy PIT. Robili to na podstawie obowiązującej przez kilka lat i korzystnej dla nich interpretacji podatkowej fiskusa, która jednak w ostatnim czasie uległa zmianie. Efekt tego jest taki, że dziś muszą dopłacać PIT za pięć poprzednich lat podatkowych.

Powyższe problemy nie istniałyby, gdyby obowiązujące podatki oraz zasady ich stosowania były maksymalnie proste i pozbawione wyjątków generujących interpretacyjne “szare pola”. W tym kontekście premier Morawiecki może sobie mówić o różnych “konstytucjach dla biznesu”. Póki jednak nie nastąpi realne uproszczenie systemu podatkowego, póki przedsiębiorcy będą musieli uwzględniać w swojej działalności różnego rodzaju podatkowe patologie (takie jak wydawanie różniących się, a często sprzecznych ze sobą, interpretacji), póty najpiękniej brzmiące deklaracje i plany polityków będą tylko pustym, pijarowym wabikiem dla betonowego elektoratu.

Na podstawie: Rp.pl, Interia.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. Radek 30.04.2018 04:36

    To każdy wiem. W sumie nie tylko podatkowe. Każde prawo jest zbyt skomplikowane.

  2. mackadmin 30.04.2018 15:21

    no jest,.. z powodu Jalty jeszcze. To tam przyjeto zalozenia, ze miedzy bogiem a odra nie moze byc miedzy innymi przemyslu, wiec likwiduje sie jakikolwiek przejaw inicjatywy, – tak oto dochodzimy do WROGIEGO PRAWA, ktore niszczy. Ceekawe, ze Jalta to juz historia a swiat prowadzi nowe rozdania kart przy stoliku oszustow i gangserow.

  3. kozik 01.05.2018 00:04

    Oj tam. Armia nie może stać bezczynnie. Armia urzędników – także nie! Gąszcz przepisów utrudnia życie podatnikom, umożliwia żerowanie całej chmarze małych krwiopijców, a w razie “W” umożliwia odstrzelenie niewygodnych konkurentów, do tego podatnik zna swoje miejsce w szeregu: albo płaci dobrej księgowej (ze znajomościami), albo modli się, by nie było kontroli. Dodatkowo zatrudnieni urzędnicy dbają o utrzymanie status quo i stanowią spory elektorat. Wszystko to za pieniądze wpłacane co roku przez podatników:)
    Dlaczego odnalezienie definicji jakiegoś pojęcia w ustawie o podatku dochodowym od osob fizycznych dla samozatrudnionych wymaga kilku skoków (warunkowych) w tekście?

  4. Fenix 01.05.2018 07:43

    Kaczyński na emeryturę. Młodzi poradzą sobie , pomysł na rozwój .Starzy nie mają pomysłów na zmianę i rozwój , 29 lat stagnacji , walka o władzę . Władzę można zachować bez walki.
    Ja ,ludzi rządzi i włada! Nie władza ich, i oni rządzą , partie ludzi nieodpowiedzialnych ?
    Ja władny ,jest moim prawem naturalnym !

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.