Prawo do mieszkania

Opublikowano: 25.06.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 670

OPZZ, Ogólnopolski Ruch Ochrony Lokatorów oraz SLD przygotowały i złożyły w Sejmie projekt nowej ustawy o ochronie lokatorów.

„Główną ideą wnioskodawców projektu Ustawy było dążenie, aby po 68 latach doprowadzić do tego, by nowa Ustawa zrównała się z Ustawą o ochronie zwierząt domowych. Ta ostatnia nie tylko zabrania wyrzucania zwierząt na ulicę, ale nakłada wysokie kary przewidziane w przepisach o wykroczeniach. Natomiast człowieka zgodnie z obecną Ustawą można bez żadnych konsekwencji wyrzucić na tak zwany bruk” – czytamy w „Kronice Związkowej OPZZ”. Co więcej, czynią tak sądy powszechne, które dodatkowo obciążają eksmitowanych (a więc osoby najuboższe) kosztami postępowania sądowego, w tym także kosztami zastępstwa procesowego, które przekazywane są do wnoszącego pozew o eksmisję.

Wspomniany projekt zakłada m.in.:

– Całkowity zakaz „eksmisji na bruk”, oprócz lokali socjalnych wprowadzając pomieszczenia ochronne, do których byłyby przekwaterowane lub eksmitowane osoby, które nie spełniają kryteriów uprawniających do otrzymania innych lokali, w tym socjalnych.

– Naliczanie czynszów nie od powierzchni użytkowej, lecz od dochodów najemcy i jego rodziny. Przy takim samym metrażu wydatki na lokal mają duży udział procentowy w budżetach najuboższych rodzin, zaś znacznie mniejszy – tych względnie zamożnych.

– Przekazywanie budynków prawowitym właścicielom bez zamieszkałych tam lokatorów.

– Całkowite zniesienie przyznawania lokali socjalnych przez sądy powszechne. Wszelkiego typu lokale przyznawane będą decyzjami administracyjnymi.

– Posiadanie przez lokale socjalne wszelkich urządzeń sanitarnych oraz przyznawanie lokali socjalnych z uwzględnieniem m.in. warunków zdrowotnych i rodzinnych.

– Wprowadzenie nowych nazw, jak lokal zastępczy przeznaczony na czas ściśle określony, tj. na czas remontu, klęsk żywiołowych itp. Wszystkie lokale, łącznie z pomieszczeniami ochronnymi, przyznawane byłyby na czas nieokreślony, z dopuszczeniem możliwości zawierania umów na czas ściśle określony przy zgodzie obu stron.

– Zasadę, że osoby nie z własnej woli nieposiadające tytułów prawnych do lokali po ukazaniu się Ustawy otrzymają decyzje administracyjne na te tytuły, a osoby, które zostały ich pozbawione z różnych innych przyczyn – będą mogły je odzyskać po ustaniu owych przyczyn.

Źródło: Nowy Obywatel


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

 1. biedak 25.06.2013 12:08

  Moze zrobimy tak: ja pojde do mieszkania socjalnego, a do mojego domu wpuscimy bezdomnych. Co to kogo bedzie obchodzilo, ze na ten dom moi rodzice pracowali cale zycie? Przeciez nie ja na to pracowalem wiec to nie jest moje!

  Moj faworyt
  -Naliczanie czynszów nie od powierzchni użytkowej, lecz od dochodów najemcy i jego rodziny.
  Koniec placenia za produkt/usluge. Od dzis placimy tyle ile zarabiamy i zyjemy na rownym poziomie! Komuna wraca. Nie moga wyrzucic z domu? To ja pojde do sklepu bez pieniedzy, potem zadzwonie na policje ze traktuja mnie gorzej niz zwierze, bo nie chca mi nic sprzedac zgodnie z moimi zarobkami.

 2. ARTUR 25.06.2013 12:29

  biedak . Mam nadzieję , że nie stracisz pracy gdyby pijany kierowca zrobił z ciebie inwalidę lub jutro okazałoby się , że masz raka i zostaniesz na drogiej kuracji lekowej do końca życia . Jesteś GŁUPI , jeśli tego nie wiesz to właśnie się dowiedziałeś .

 3. Il 25.06.2013 13:55

  Kolejne tworzenie tak zwanej zasłony dymnej dla okradzenia Obywatelek i Obywateli Polski z ich wspólnych dóbr.
  SLD ogłupia Społeczeństwo. Mąż działaczki SLD w pustym budynku bedącym własnością Skarbu Państwa (czyli własnością wszystkich Polek i Polaków) po wysiedleniu z tego budynku kilku Rodzin przetrzymywał w nim …psa (aby ten pies pilnował wnętrza owego budynku).

  Inny przypadek to około 9 500 000 zł (PLN) eurodotacji (eurodotacje pochodzą z publicznych środków społecznych) na podwyższenie standardu prywatnego hotelu utworzonego z dawnego budynku, w którym odbywały się spotkania ZSMP (ZSMP to organizacja której kontynuacją jest SLD). W tym prywatnym hotelu wypicowanym za eurodotacje pasożytniczo przebywało małżeństwo Kwaśniewskich (sowieckiego agenta Aleksandra i jego żony).

  SLD to organizacja kłamliwych i fałszywych ludzi pasożytniczo żerujących na reszcie Społeczeństwa w celu pozyskania “żarcia do własnego koryta”.

 4. biedak 25.06.2013 14:07

  @ARTUR to ja jeszcze dzisiaj sie wyprowadzam. Mozesz przyjsc i u mnie mieszkac, a ja sobie popracuje i oplace ci rachunki.

 5. ARTUR 25.06.2013 14:51

  biedak . Poczekam aż będziesz niewypłacalny i kupię za 1 zł od komornika który wyrzuci cię na bruk .

 6. biedak 25.06.2013 15:32

  @ARTUR to w takim razie przestaje pracowac i za pare lat mozesz kupowac. W imie komunistycznej rownosci.

 7. aZyga 26.06.2013 11:33

  @realista jak to skąd weźmie, przecież już pisał nieraz – zabierze wszystkim i podzieli według potrzeb, będziesz chciał pracować to pracujesz, a jak nie to i tak dostaniesz na wszystkie potrzeby ;P
  Tego by nawet Marks nie wymyślił .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.