Prawie miliard euro grzywny dla pięciu brytyjskich banków

Opublikowano: 17.05.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 10

Na niechlubnej liście znajdują się również Citigroup, JPMorgan i MUFG Bank. Kary na banki nałożyła Komisja Europejska za udział w kartelach wymiany walut, chodzi o to, że podmioty te działając ze sobą w porozumieniu, wpływały na kursy walut. Grzywna dotyczą obrotu 11 walutami od 2007 do 2013 roku. Teraz zapadła decyzja o ich wysokości, a ta powala – 708 956 347 GBP.

Kartel, w tym przypadku, należy rozumieć jako nieuczciwy układ mający na celu zmonopolizowanie rynku. Ukarane instytucje działały w dwóch kartelach nazwanych „Three Way Banana Split” i „Essex Express” na rynku Spot Foreign Exchange – czyli tak zwanej natychmiastowej wymiany walut.

Dochodzenie ujawniło, że niektórzy handlowcy (traders) odpowiedzialni za obrót instrumentami finansowymi wskazanych banków, wymieniali się poufnymi informacjami i planami handlowymi. Traderzy ustalali strategię swoich działań online wchodząc do chat roomu. Jeden z czatów nazwano „Essex Express” ponieważ wszyscy mieszkali w Essex a spotkali się w pociągu do Londynu.

W raporcie napisano również, że handlowcy ustalali między sobą co i kiedy robić z walutami, które posiadali w swoich giełdowych portfelach. Informacje poufne wymieniane w tych chatroomach dotyczyły zaległych zamówień klientów, ceny określonych transakcji, kalkulacji ryzyka i innych szczegółów działalności handlowej banku.

Bez wątpienia kary odbiją się na działalności banków, a tym samym na firmach i ludziach, którzy im zaufali.

Autorstwo: AG
Źródło: Cooltura24.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o