Prawie miliard euro grzywny dla pięciu brytyjskich banków

Opublikowano: 17.05.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 209

Na niechlubnej liście znajdują się również Citigroup, JPMorgan i MUFG Bank. Kary na banki nałożyła Komisja Europejska za udział w kartelach wymiany walut, chodzi o to, że podmioty te działając ze sobą w porozumieniu, wpływały na kursy walut. Grzywna dotyczą obrotu 11 walutami od 2007 do 2013 roku. Teraz zapadła decyzja o ich wysokości, a ta powala – 708 956 347 GBP.

Kartel, w tym przypadku, należy rozumieć jako nieuczciwy układ mający na celu zmonopolizowanie rynku. Ukarane instytucje działały w dwóch kartelach nazwanych „Three Way Banana Split” i „Essex Express” na rynku Spot Foreign Exchange – czyli tak zwanej natychmiastowej wymiany walut.

Dochodzenie ujawniło, że niektórzy handlowcy (traders) odpowiedzialni za obrót instrumentami finansowymi wskazanych banków, wymieniali się poufnymi informacjami i planami handlowymi. Traderzy ustalali strategię swoich działań online wchodząc do chat roomu. Jeden z czatów nazwano „Essex Express” ponieważ wszyscy mieszkali w Essex a spotkali się w pociągu do Londynu.

W raporcie napisano również, że handlowcy ustalali między sobą co i kiedy robić z walutami, które posiadali w swoich giełdowych portfelach. Informacje poufne wymieniane w tych chatroomach dotyczyły zaległych zamówień klientów, ceny określonych transakcji, kalkulacji ryzyka i innych szczegółów działalności handlowej banku.

Bez wątpienia kary odbiją się na działalności banków, a tym samym na firmach i ludziach, którzy im zaufali.

Autorstwo: AG
Źródło: Cooltura24.co.uk

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.