Prawdziwa historia dziesięciu przykazań

Opublikowano: 26.12.2022 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Liczba wyświetleń: 1306

Każdy z nas zna treść dziesięciu przykazań, jakie wg „Biblii” Bóg przekazał Mojżeszowi. Ale czy na pewno znamy dobrze tę historię? Zerknijmy zatem bliżej na to zagadnienie.

Źródło: YouTube.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

7 komentarzy

  1. rici 26.12.2022 22:56

    Chodzi o to ze praktycznie zaden katolik, czy muzulmanin, czy nawet wyznawca judaizmu nie przeczytal biblii ze zrozumieniem, wszyscy czytaja lub sluchaja roznych interpretacji w zaleznosci o co chodzi temu kto przekazuje interpretacje tekstow.
    Ale tak szczeze mowiac to opis jahwe w biblii przypomina mi bardziej opis szatana, niz wszchmogacego, milosiernego, itp, boga.

  2. MasaKalambura 27.12.2022 06:27

    Chyba nie o to chodzi. Jest to nawet mało prawdopodobne.

  3. realista 27.12.2022 11:49

    Masa, jesteś doskonałym przykładem tego, że nawet jak czytają to i tak nie dociera do nich to co napisane, tylko to co chcą wyczytać…
    przykładem niech będzie, że według ciebie genezis jest doskonałym opisem stworzenia świata, o co wielokrotnie spieraliśmy się dochodząc może do drugiego czy trzeciego akapitu, i już tu twoje interpretacje z kosmosu uniemożliwiały sensowną dyskusję.
    podzielam tutaj zdanie riciego. ja tak przestałem absolutnie brać pod uwagę prawdziwość tej religii, po prostu przeczytałem biblię bez narzuconych interpretacji. to stek starożytnych, idiotycznych mitów o miernej bądź negatywnej wręcz wartości moralnej, która jest dla nas niedopuszczalna w naszych czasach, a co dopiero w wymiarze boskim.
    ale nie dla tego się wierzy, bo się obiektywnie poznało biblię, tylko ze strachu i dla korzyści. choćbyś nie wiadomo jak zaprzeczał… .. .

  4. rici 27.12.2022 18:40

    W tych wszystkich falszerstwach w biblii jest jeszcze np. taki watek , powstanie Zelotow w 63 r. przeciw Rzymianom. Bylo to najwieksze powstanie na terenie dzisiejszej Palestyny. Zeloci to bylo zbrojne ramie Nazirenczykow. Nazirenczykiem byl miedzy innymi Jezus, napis na krzyzu glosil”INRI” czyli “Jezus(Joszua) Nazirenczyk Krol Judei” Nie z Nazaretu, tylko Nazirenczyk, takiej miejscowosci jak Nazaret w tym czasie jeszcze nie bylo, powstala najwczesniej okolo 100 lat pozniej.
    Nazirenczycy jak wiekszosc mieszkancow owczesnego bliskiego wschodu poslugiala sie jezykiem aramejskim. Elity zarzadzanego terytorium podlegajace Rzymowi, w tym rowniez kaplani poslugiwali sie jezykiem hebrajskim. Religia ich tez byla troche inna z domieszkami buddyzmu i zoroastryzmu i pitagoreizmu.
    Po krwawym stlumieniu powstania przez Rzymian wiekszosc Nazirenczykow opuscila Palestyne, czesc wywedrowala na zachod, Egipt, czesc na plnoc, tereny obecnej Turcii, a najwieksza czesc na wschod na pustynie, niektore zrodla podaja nawet o kilkaset tys. uciekinierow.
    Ci co uciekli do Egiptu wlczyli w zakres swojej religi dardzo duzo z gnozy pitagorejskiej, tak ze sie mowi nawet o gnozie chrzescijanskiej.
    Ci co wywedrowali na polnoc zachowali w zasadzie niezmieniona religie, ich pozostaloscia z pewnymi zmianami to byli Arianie.
    Ci co wyemigrowali na wschod na tereny pustynne Syrii, Jordani, obecnej Arabi Saudyjskiej w pewien sposob zintegrowali sie z miejscowymi, przekazujac im zasady swojej religi. Na temat Jezusa mieli pierwsza wersjie Ewangeli Mateusza. Potomkiem ich byl Machomet .
    Ci co wywedrowali na zachod i polnoc a po ustanowieniu przez cesarza Konstantyna kosciola katolickiego /rzymsko-katolicki powstal kilkaset lat pozniej/ , a nie przeszli na katolizyzm, a byla to wiekszosc, to zostali wymordowani przez katolikow zgodnie z dekretem cesarza Teodoziusza I z 380 roku.
    Zastanawiajace jest to, kto chce wymazania tego powstania z historii, dotyczy to rowniez historii panstwa Chazarow, podejrzewam ze to te same srodowiska.
    A co do 10 przykazan to takie same znajduja sie na stelii Hamurabiego, i sa o wiele wczesniejsze.

  5. MasaKalambura 27.12.2022 19:47

    10 przykazań jest tak prostych, ze czytanie ich bez zrozumienia jest praktycznie wykluczone.

  6. Admin WM 28.12.2022 07:46

    @MasaKalambura

    Oj, mylisz się. Obecnie język się zmienił i trzeba je przepisać współczesnym językiem, bo ludzie czytają i źle rozumieją. Np. „nie cudzołóż” oznacza dosłownie „nie wchodź do cudzego łoża małżeńskiego” czyli „Nie uprawiaj seksu z osobą zamężną i nie zdradzaj seksualnie swojego męża / swojej żony”, a nie „nie uprawiaj seksu niemałżeńskiego (przedmałżeńskiego, pomałżeńskiego)”. Nie wspominając, że jedno przykazanie usunięto (zakaz tworzenia wizerunków Boga) a inne podzielono na dwa, aby nadal było 10.

    Ludziom wystarczyłoby jedno przykazanie: „Bądź dobry” lub „Nie krzywdź innych”.

  7. MasaKalambura 28.12.2022 10:24

    Myślę, że ludziom nie brakuje zrozumienia nie cudzołóż. A nawet jeśli, to jest to jedyne, co można zamienić. Jednak chyba mało jest słów w obecnym języku, mogących w jednym wyrazie zawrzeć cudzołożenie.

    A 2 przykazania nie usunięto. Dalej stoi jak byk. Jedynie jedna sekta sobie je urwała. Najpierw zupełnie skasowali, dziś tłumaczą, że to przedłużenie pierwszego. Ale Biblia w dwóch miejscach wciąż wspomina o zakazie wykonywania obrazów do czci oraz tej bałwochwalczej czci.

    Takie “bądź dobry” zawiera się w “będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.