Prawdopodobnie zabił ją izraelski żołnierz

Opublikowano: 06.09.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1797

Izraelska armia poinformowała w poniedziałek, że istnieje „wysokie prawdopodobieństwo”, że jej żołnierz zabił w maju znaną dziennikarkę Al Jazeera, ale strzały były przypadkowe i nikt nie zostanie ukarany.

Shireen Abu Akleh zginęła w maju podczas relacjonowania izraelskich nalotów na okupowany Zachodni Brzeg. Palestyńczycy oskarżyli Izrael o zabójstwo. Izrael początkowo twierdził, że kobieta mogła zostać zabita w rezultacie wymiany ognia, ale później stwierdził, że żołnierz mógł ją trafić przez pomyłkę.

Abu Akleh, palestyńsko-amerykańska dziennikarka, relacjonowała wydarzenia na Zachodnim Brzegu dla kanału satelitarnego przez dwie dekady i była znana w całym świecie arabskim.

W briefingu dla dziennikarzy wysoki rangą izraelski urzędnik wojskowy powiedział, że wojsko nie jest w stanie jednoznacznie określić, skąd pochodził ogień, mówiąc, że na tym samym obszarze, co izraelski żołnierz, mogli znajdować się „palestyńscy bandyci”. Ale przyznał, że żołnierz mógł „z bardzo dużym prawdopodobieństwem” zastrzelić dziennikarkę, ale „zrobił to przez pomyłkę”. Urzędnik nie wyjaśnił, dlaczego relacje świadków i nagrania wideo wykazały nikłą aktywność bojowników palestyńskich w okolicy, a także brak uprzedniej strzelaniny.

Rodzina Abu Akleha skrytykowała śledztwo, mówiąc, że armia „próbuje ukryć prawdę i uniknąć odpowiedzialności” za zabójstwo. „Nasza rodzina nie jest zaskoczona tym wynikiem, ponieważ dla każdego jest oczywiste, że izraelscy zbrodniarze wojenni nie mogą prowadzić dochodzenia w sprawie własnych zbrodni. Pozostajemy jednak głęboko zranieni, sfrustrowani i rozczarowani” – napisali w oświadczeniu. Rodzina powtórzyła również wezwanie do niezależnego śledztwa w USA i śledztwa przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Jefferson 06.09.2022 11:24

    Nie mamy pańskiego płaszcza i co pan nam zrobi?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.