Prawa pracownicze i ubezpieczenia dla pracowników domowych w Meksyku

Opublikowano: 27.03.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1238

Meksykański Senat przyjął ustawę, która zapewni objęcie pracowników domowych pakietem praw pracowniczych i ubezpieczeń społecznych. Szacuje się, że nowe przepisy poprawią sytuację ponad 2 mln osób, które świadczą usługi domowe.

Przyjęta ustawa zakłada objęcie wszystkich pracowników domowych systemem ubezpieczeń Meksykańskiego Instytutu Zabezpieczenia Społecznego (IMSS). Sąd Najwyższy już w 2018 roku orzekł, że pracujący w ten sposób powinni mieć dostęp do takich samych praw i świadczeń, jakie przysługują wszystkim pracownikom. Do tej pory nie było jednak przepisów, które uregulowałyby tę kwestię.

Według danych Jednostki Narodów Zjednoczonych ds. Równości Płci i Uwłasnowolnienia Kobiet, dotychczas tylko 3 proc. z ok. 2,2 miliona meksykańskich pracowników domowych objętych było świadczeniami społecznymi.

Przyjęty teraz przez Senat projekt gwarantuje im m.in.: dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, zwolnienia chorobowe, urlop macierzyński, płatne urlopy, pakiet ubezpieczeń, odprawę oraz emeryturę. Pracodawcy zobowiązani będą opłacać odpowiednie składki.

„Od dawna pracownicy domowi wkładają czas i wysiłek w pracę, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania społeczeństwa, a za którą nie otrzymują odpowiedniego wynagrodzenia ani uznania” – powiedział Napoleón Gómez, jeden z senatorów głosujących za przyjęciem ustawy. „Jest to ogromny dług, jaki mamy wobec tej grupy ludności” – dodał.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.