Prawa człowieka w nadzorze nad komunikacją

Opublikowano: 02.08.2013 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 887

100 organizacji społecznych z całego świata podpisało się pod “Międzynarodowymi zasadami stosowania praw człowieka w nadzorze nad komunikacją”. Teoretycznie to nic nie zmienia, ale powstaje ważny punkt odniesienia w momencie, gdy świat dowiaduje się o takich rzeczach, jak PRISM czy cenzura internetu w UK.

Wycieki dotyczące PRISM otworzyły wielu ludziom oczy na to, że ochrona prywatności w internecie to coś więcej niż hasła jej obrońców. Los chciał, że wyszły one na jaw w momencie, gdy w Unii Europejskiej dyskutuje się o przepisach w zakresie ochrony danych. W Polsce mówi się o reformie przepisów określających kompetencje służb specjalnych. W wielu innych krajach dyskutuje się o dopuszczalnym poziomie nadzoru elektronicznego, o filtrowaniu sieci itd.

W tym właśnie kontekście 100 organizacji społecznych z całego świata postanowiło stworzyć i wesprzeć “Międzynarodowe zasady stosowania praw człowieka w nadzorze nad komunikacją”. Znajdziecie je pod adresem necessaryandproportionate.org, także w wersji polskiej.

Dokument opisuje kilkanaście zasad, jakie powinny być ściśle związane z ingerowaniem w prywatność obywateli. Chodzi m.in. o zasadę proporcjonalności, przejrzystości i kontroli ze strony sądu.

Teoretycznie wiele państw posiada w swoim prawie takie zapisy, które powinny gwarantować respektowanie tych zasad. W praktyce często okazuje się, że władze dają sobie prawo wykraczania poza te zasady, usprawiedliwiając to charakterem internetu albo wyższą koniecznością. Niedawno obserwowaliśmy, jak w Wielkiej Brytanii zaproponowano cenzurę internetu, uzasadniając to koniecznością obrony dzieci.

Opublikowanie wymienionych wyżej zasad ma sygnalizować, że pewne rzeczy zaszły zbyt daleko i nie możemy sobie pozwolić na dalsze przekraczanie granic. Pod dokumentem podpisało się 100 organizacji z całego świata, w tym organizacje polskie (Centrum Cyfrowe Projekt: Polska, Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Fundacja Panoptykon). Inicjatorzy akcji oczekują kolejnych sygnatariuszy.

Oczywiście wiele osób powie, że w ten sposób prawa internautów wypracowywane są tylko na gruncie teoretycznym. To prawda, ale starania o prawa człowieka zawsze przebiegały w tym kierunku – od teorii, przez ich bierne popieranie, aż po faktyczne wdrażanie. Można więc powiedzieć, że wypracowany dokument to nic szczególnego, ale… od czegoś trzeba zacząć.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. W.W. 02.08.2013 11:56

    Witam

    Nic z tego nie będzie.
    Powstaną kolejne urzędy z posadami dla kolesi, kupi im się luksusowe samochody, powoła uzbrojone oddziały, itg wydeptanym przez: ITD, SKM, itp. torem.
    Wiedza to władza i ŻĄĘŃ polityk tak naprawdę się jej nie wyrzeknie.

    WW

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.