Prawa człowieka online są takie same jak offline

Opublikowano: 07.07.2012 | Kategorie: Prawo, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 560

Rezolucję potwierdzającą, że prawa człowieka w internecie odpowiadają prawom człowieka poza siecią, przyjęła w czwartek Rada Praw Człowieka ONZ. To wielkie zwycięstwo dla internetu i piszę to bez przesady. Jest również coś symbolicznego w tym, że ta ważna rezolucja została przyjęta dzień po odrzuceniu ACTA.

Wczoraj Rada Praw Człowieka ONZ wyznaczyła specjalnego sprawozdawcę ds. praw człowieka na Białorusi oraz przyjęła 12 innych tekstów. Dla internautów szczególnie istotny jest jeden z nich, dotyczący praw człowieka w internecie.

Rada potwierdziła w tym dokumencie, że prawa człowieka online powinny być tożsame z prawami “offline”, w szczególności chodzi tu o prawo do nieskrępowanej wypowiedzi. Rezolucja ta jest również oficjalnym uznaniem wartości internetu dla rozwoju ludzkości. Wezwała ona wszystkie kraje do ułatwiania ludziom dostępu do sieci.

Czytelnicy już kilkakrotnie mogli słyszeć slogan “dostęp do internetu prawem człowieka”. Niektóre kraje mają już przepisy, które traktują dostęp do sieci jak prawo obywatela. Ten sposób myślenia oficjalnie popiera OBWE, a Rada Europy rozważa opracowanie karty praw internauty. Po raz pierwszy jednak w dokumencie ONZ tak wyraźnie potwierdzono, że pomiędzy prawami internauty a prawami człowieka stoi znak równości.

Deklaracja ta nadchodzi w szczególnym momencie. We środę Parlament Europejski odrzucił ACTA, co było nie tyle odrzuceniem umowy handlowej, ile czymś w rodzaju deklaracji praw internautów. Europosłowie potwierdzili, że dokumenty wpływające na kształtowanie prawa nie mogą powstawać z pominięciem dyskusji z obywatelami i nie mogą wiązać się z ryzykiem ograniczenia wolności słowa w sieci.

Dziś istotnym tematem staje się ujawnienie e-maili syryjskich władz przez Wikileaks. Możemy to uznawać za kontrowersyjne i nieodpowiedzialne. Możemy też mieć zastrzeżenia do postaci Juliana Assange’a. Trzeba jednak przyznać, że Wikileaks to symbol wolności słowa w najbardziej zaawansowanej formie. Jeśli pewnego dnia okazuje się, że zwykły prosty człowiek, taki jak ja i Ty, może sobie zajrzeć do e-maila ministra i na tej podstawie wyrobić sobie opinię o jego działaniu, to mamy do czynienia z olbrzymim postępem cywilizacyjnym. Oczywiście trzeba przyznać, że ten postęp jest zbyt nagły i zbyt bolesny.

Z prawami człowieka jest jeden problem. Najpierw opracowywane są one w warstwie teoretycznej, ale zastosowanie ich to całkiem inna bajka. Najsurowsze reżimy będą oficjalnie twierdzić, że troszczą się tylko o prawa człowieka, dobro i pokój na świecie. Pełna realizacja praw człowieka jest jednak tak trudna, jak pogodzenie się z faktem funkcjonowania Wikileaks.

Mimo wszystko możemy mówić o wielkim zwycięstwie dla internetu. Te symbole i teorie, te przyjęte wczoraj rezolucje to naprawdę jest pierwszy krok na długiej drodze do urzeczywistniania pięknego snu o prawach człowieka i poszanowaniu jego godności.

Opracowanie: Marcin Maj
Na podstawie: Rada Praw Człowieka ONZ
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

  1. w 07.07.2012 15:01

    Wielka porażka obywateli, którzy ze względów ideologicznych nie chcą używać internetu.

  2. bXXs 07.07.2012 21:56

    Myślę, ze szpiedzy, policja i reżimy maja więcej korzyści z “wolności” w internecie niż z cenzury. To co Google zrobiło z internetem a właściwie z wiedzą o użytkowaniach jest mistrzostwem świata. Wiedza więcej niż my wiemy o sobie. Profilowanie zainteresowań, potrzeb, rutyny i dostęp do sekretów jest kopalnią złota. Patrząc na powstawanie totalitarnych państw policyjnych (Europa, USA, Izrael itp), tworzeniu obozów i inwestycje na wieziennictwo, wygląda na to ze niebawem wszyscy będziemy wyłapywani pod wieloma pretekstami jakie dostarczy Google. Wiec wolność – TAK ale jednocześnie, Prywatność. Sugeruje TOR i cebule itp. Moze zamula ale… 🙂

  3. piachu2 07.07.2012 23:42

    Ad 3. bXXs
    Tak, tak , tak, ale zabrakło tego:

    Krótka instrukcja dla Firefoxa:

    Zainstaluj z tej strony
    —> pozwól na instalację ,
    zrestartuj
    i masz nowy piękny adres gdzieś na antypodach.
    Ani mozssad ani inne siaej narazie tego nie rozgryzło

    https://www.torproject.org/torbutton/

    dorzucam dla zawziętych listę adresów:
    http://lista-proxy.net/proxy-lista

    No i warto zapoznać się co można zmienić w ustawieniach przeglądarki i zainteresować się co to jest ten config.
    Np.:
    W pasku adresu wpisz:
    about:config
    potwierdź, że będziesz ostrożny i nie namieszasz więcej niż wiesz!
    w polu “Szukaj” wpisz ‘safe’
    znajdź klucz o nazwie: browser.safebrowsing.enabled
    i kliknij w niego dwukrotnie, wartość powinna zmienić sie na: FALSE.
    Od tej pory wujek Gógel nie wie jakie strony odwiedzasz.

    I takie tam…
    oraz wiele innych możliwości …

    Pa Pa – Dobranoc!

  4. egzopolityka 08.07.2012 02:35

    To może niewiele dać, bo gdy ludzie u władzy ograniczą zwykłe prawa obywateli, to automatycznie ograniczą też internetowe.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.