Pratasiewicz przyznał, że był współautorem próby zamachu stanu

Opublikowano: 12.08.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1732

Raman Pratasiewicz, założyciel uznawanego na Białorusi za ekstremistyczny kanału Nexta na Telegramie, przyznał, że był współautorem zamachu stanu w republice, ale nie dążył do tego, do czego teraz zmierza opozycja.

https://www.youtube.com/watch?v=Jk2V0C9cmVc

„Prawdopodobnie tak. Szczerze wierzyłem w to, co robiłem. I wcale tego nie zrobiłem ze względu na to, do czego opozycja doszła później, także teraz. Naprawdę byłem w wielu momentach może nawet zbyt ideologiczny i zbyt wierzący w pewne ideały, których niestety w prawdziwym życiu jest znacznie mniej, niż myślałem” – powiedział Raman Pratasiewicz w wywiadzie dla mediów w odpowiedzi na pytanie „Czy uważasz się za współautora próby zamachu stanu, rewolucji?”.

7 lipca Pratasiewicz założył nowe konto na Twitterze i napisał, że prowadzi je „bez nadzoru”. Jak zaznaczył, nie może prowadzić już starego profilu, sugerując, że został zablokowany. Pratasiewicz zdążył odpowiedzieć na niektóre pytania użytkowników m.in. o warunki aresztu domowego. Niektórzy internauci nie wierzyli, że Pratasiewicz prowadzi konto samodzielnie.

Samolot Ryanair, lecący z Aten do Wilna 23 maja, lądował awaryjnie na mińskim lotnisku z powodu doniesienia o bombie, później ta informacja się nie potwierdziła. Samolotem tym leciał Raman Pratasiewicz – współzałożyciel kanału Nexta, którego działalność uznawana jest na Białorusi za ekstremizm. Podczas sprawdzania dokumentów na lotnisku w Mińsku Pratasiewicz został zatrzymany. Wszczęto wobec niego sprawę karną na podstawie kilku artykułów, w tym organizacji masowych zamieszek. Grozi mu nawet 15 lat pozbawienia wolności.

Służba prasowa Komitetu Śledczego 25 czerwca poinformowała, że Pratasiewicz zwrócił się z wnioskiem o zawarcie przedsądowego porozumienia ws. współpracy i składa zeznania, w którym przyznaje się do winy. Śledczy uznali za możliwe przeniesienie go z zakładu karnego do aresztu domowego.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.