Pracują nad siecią 5G nadawaną za pomocą dronów

Opublikowano: 07.11.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2065

Dwie brytyjskie firmy opracowują drony stratosferyczne, które będą nosić na pokładzie komórkowe stacje bazowe. Przetestowano już specjalną lekką antenę składającą się z 2048 elementów, która jest w stanie zapewnić zasięg do 140 kilometrów średnicy. Wszystko to w ramach rozwoju głośnej ostatnimi czasy technologii 5G.

Drony mają zostać umieszczone na pułapie 18 300 metrów, a następnie krążyć nad danym obszarem nawet do tygodnia bez potrzeby powrotu na ziemię. Niezbędna technologia, jest obecnie rozwijana przez dwie firmy: Cambridge Consultants oraz Stratospheric Platforms Limited. Pierwsza stworzyła działający prototyp anteny, a druga przetestowała ją w „warunkach bojowych” przy pomocy Deutsche Telekom.

Samolot rozpoznawczy Grob G 520 został przekształcony w latającą stację bazową, a jakość połączenia sprawdzono za pomocą smartfona na ziemi. Efekt okazał się zadowalający, a po podłączeniu urządzenia do tej mobilnej stacji bazowej osiągnięto 70 MB/s podczas pobierania oraz 20 MB/s podczas przesyłania danych. W testach wykorzystano pomniejszony prototyp, jednak jak na wstępne testy, trudno nie podzielać entuzjazmu twórców tego nowego rozwiązania.

W komunikacie prasowym Cambridge Consultants twierdzi, że po opracowaniu niezbędnej technologii, będzie to największa komercyjna antena, jaką kiedykolwiek latano. Samolot bezzałowowy na pokładzie którego zamontuje się stacje bazową będzie zasilał antenę, przy pomocy własnego wodorowego układu napędowego. Zapasy wodoru, mają wystarczyć na 9 dni ciągłej pracy.

Trudno powiedzieć, jak skuteczne okaże się to podejście we wdrażaniu sieci 5G. Podczas transmisji sygnału z dużej wysokości, usuwa się problem przeszkód na jego drodze. Znika również potrzeba konfigurowania stacji bazowych. Szacuje się, iż jeden dron byłby w stanie dostarczyć internet, w promieniu 20 kilometrów. Brytyjscy inżynierowie obiecują rozpocząć pierwsze testy lotnicze całego systemu w 2022 roku.

Autorstwo: M@tis
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.