Pracują nad nowelizacją ustawy o broni i amunicji

Opublikowano: 18.08.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2174

PiS i Konfederacja chcą nowej ustawy o broni i amunicji. W jej efekcie liczba prywatnych egzemplarzy broni może wzrosnąć nawet 10 razy. Broń ma być powszechnie dostępna – jak prawo jazdy.

Zgodnie z nową propozycją pozwolenie na broń mógłby dostać każdy, kto skończył 18 lat, nie został skazany za niektóre przestępstwa, posiada miejsce zamieszkania w Polsce i nie choruje psychicznie. Drogi do pozwolenia będą dwie. Jedna to egzamin. Druga zaś to 10 lat posiadania tzw. obywatelskiej karty broni. Ten dokument daje dostęp do najmniej niebezpiecznej broni, czyli m.in. strzelb, broni gazowej czy niektórych rodzajów broni bocznego zapłonu. Aby zdobyć kartę, egzamin nie jest potrzebny. Wystarczy złożenie umotywowanego wniosku. Już dziś to możliwe. Osoba, która ma takie pozwolenie od dekady, mogłaby bez egzaminu posiadać również broń do ochrony osobistej.

Nowa ustawa o broni i amunicji jest dyskutowana w założonym przez Konfederację Parlamentarnym Zespole ds. Kultury Posiadania Broni. Zapowiada się prawdziwa rewolucja.

Poseł Michał Urbaniak z Konfederacji, który jest szefem Zespołu, chwali projekt za to, że zdanie egzaminu ma być łatwiej dostępne, zupełnie jak zdobycie uprawnień do prowadzenia auta. W dodatku zmienić się ma organ wydający pozwolenia.

„Wydanie pozwolenia na broń będzie wyglądać podobnie, jak w przypadku prawa jazdy. Nie będzie zajmowała się tym policja, lecz organ cywilny, konkretnie wojewoda, choć nie wykluczamy, że tę kompetencję będzie mógł mieć starosta” – mówi Urbaniak.

Obecna ustawa wymienia szczegółowo cele posiadania pozwolenia na broń, m.in. łowiecki, sportowy i kolekcjonerski. Natomiast po nowelizacji ma się od tych celów odchodzić.

W Polsce według danych z 2020 r. notuje się stosunkowo niewielki odsetek przestępstw z użyciem broni palnej. W 2018 roku było ich 768 na 795 444 popełnionych ogółem (to ledwie 0,1 procenta). Podobnie jest w przypadku samobójstw; na 5182 w zaledwie 79 użyto broni. Specjaliści przewidują, że po zwiększeniu dostępności takich zdarzeń może być więcej, ale dane ze świata jednoznacznie nie potwierdzają tej korelacji. To różni się w zależności od społeczeństwa.

Natomiast jeszcze w czerwcu Andrzej Turczyn, prezes zarządu Ruchu Obywatelskiego Miłośników Broni, znany z walki o liberalizację przepisów, obawiał się, że rząd nie będzie chciał Polaków dozbroić, ale jeszcze bardziej dostęp do broni ograniczyć. Wówczas na stronach MSWiA pojawił się opis projektu nowelizacji mający dostosować polskie prawo do dyrektywy unijnej. Również Fundacja Ad Arma bała się, że rząd zabroni kolekcjonerom posiadania broni z kategorii A, czyli szczególnie niebezpiecznej.

Natomiast mówi się, że za projektem parlamentarnego zespołu stoją właśnie środowiska strzeleckie, które uważają, że Policja jest „niechętna dla liberalnego podejścia w dostępie do broni wśród obywateli”.

Autorstwo: Antonina Świst
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. duchtesciowej 18.08.2021 22:22

  Tak więc mamy dwie opcje:
  Albo szykują się na wojnę i potrzebują by ich gawędź broniła, … albo (w co nie wierzę) pisiury to rząd prawilny w myśl powiedzenia – ten rząd będzie prawdziwie polski, który przywróci obywatelom dostęp do broni… Tak że drodzy rodacy mamy przesrane, bo idą po nas jakieś inne kraje 🙁

 2. kufel10 19.08.2021 01:15

  Kiełbasa drogie osiołki, kiełbasa 🙂 Poza tym chcesz się bronić bronią w swoim zaciszu domowym? To pójdziesz siedzieć na 15 lat a dziecko trafi pod opiekę zakonnic. Strzelisz i tracisz życie.

 3. Doctor Who 19.08.2021 11:13

  To, ze idą inne kraje jest możliwe. Liberalizacja dostępu do broni umożliwi zorganizowanym grupom uzbrojenie. Polskie tego typu organizacje już to mają w większości. Czas na grupy niejawne i nowo powstające. Czyli na V kolumnę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.