Pracownicy Sputnika Estonia zrezygnują z pracy

Opublikowano: 01.01.2020 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 903

Pracownicy Sputnika Estonia zostali zmuszeni do rozwiązania umów o pracę z redakcją od 1 stycznia 2020 roku z powodu groźby wszczęcia przeciwko nim spraw karnych – czytamy w oficjalnym oświadczeniu MIA „Rossiya Segodnya”.

„Ze względu na groźbę wszczęcia postępowania karnego przez estońskie władze na podstawie artykułu przewidującego do 5 lat pozbawienia wolności pracownicy Sputnika Estonia zostali zmuszeni do podjęcia decyzji o zakończeniu współpracy z redakcją od 1 stycznia 2020 roku. Sputnik Estonia i MIA „Rossiya Segodnya” wspierają swoich pracowników w tej decyzji” – podkreślono w oświadczeniu.

Doświadczenie – jak zauważyła służba prasowa – pokazuje, że pomimo pozornie absurdalnych gróźb ze strony estońskich władz ściganie karne dziennikarzy we współczesnej Europie jest rzeczywistością. „Uważamy działania estońskich władz wobec obywateli kraju za otwarte prześladowanie, legalne bezprawie, przejaw totalitaryzmu i rażące naruszenie zasad wolności słowa, które nie mają precedensu w Unii Europejskiej. Jedyną „winą” dziennikarzy jest praca w rosyjskich mediach” – czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Harlem Désir oświadczył, że dążenie estońskich władz do rozszerzenia sankcji personalnych UE z dyrektora generalnego MIA „Rossiya Segodnya” Dmitrija Kisieliowa na agencję i dziennikarzy stwarza problem w dziedzinie wolności mediów. „Podejmiemy wszelkie niezbędne kroki prawne i inne, aby dziennikarze Sputnika mogli pracować bez obawy przed postępowaniem karnym ze strony estońskich organów ścigania” – zapewniono.

Jak podkreślono, prace redakcji zostały zawieszone, ale w przyszłości strona internetowa Sputnika Estonia będzie nadal działać. Przywrócenie jej w pełnym wymiarze zajmie trochę czasu. Wcześniej dziennikarze Sputnika Estonia otrzymali pisma z Departamentu Policji i Straży Granicznej zawierające bezpośrednią groźbę wszczęcia przeciwko nim spraw karnych, w przypadku jeśli do 1 stycznia 2020 roku nie rozwiążą umów o pracę z MIA „Rossiya Segodnya”. Jako uzasadnienie podano sankcje wprowadzone przez Unię Europejską 17 marca 2014 roku przeciwko osobom fizycznym i prawnym w świetle wydarzeń na Ukrainie.

ONZ odebrała list od redaktor naczelnej MIA „Rossiya Siegodnya” i stacji RT Margarity Simonian dotyczący sytuacji zaistniałej wokół Sputnik Estonia i wysłała go do Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka celem podjęcia dalszych działań – oświadczył we wtorek zastępca rzecznika sekretarza generalnego ONZ Farhan Haq. Była redaktor naczelna MIA „Rossiya Siegodnya” i stacji RT Margarita Simonian zwróciła się między innymi do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. W swoim liście poprosiła go o „zwrócenie osobistej uwagi na dyskryminacyjne środki” powzięte wobec Sputnik Estonia, „wydanie należnej oceny temu bezprecedensowemu przypadkowi naruszenia wolności słowa” i podjęcie środków mających na celu zapewnienie dziennikarzom prawa do wykonywania ich działalności zawodowej. „Odebraliśmy list. Teraz przekażemy go Wysokiemu komisarzowi Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka celem podjęcia dalszych działań” – powiedział Haq.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o