Pracownicy Sputnika Estonia zrezygnują z pracy

Opublikowano: 01.01.2020 | Kategorie: Media, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 943

Pracownicy Sputnika Estonia zostali zmuszeni do rozwiązania umów o pracę z redakcją od 1 stycznia 2020 roku z powodu groźby wszczęcia przeciwko nim spraw karnych – czytamy w oficjalnym oświadczeniu MIA „Rossiya Segodnya”.

„Ze względu na groźbę wszczęcia postępowania karnego przez estońskie władze na podstawie artykułu przewidującego do 5 lat pozbawienia wolności pracownicy Sputnika Estonia zostali zmuszeni do podjęcia decyzji o zakończeniu współpracy z redakcją od 1 stycznia 2020 roku. Sputnik Estonia i MIA „Rossiya Segodnya” wspierają swoich pracowników w tej decyzji” – podkreślono w oświadczeniu.

Doświadczenie – jak zauważyła służba prasowa – pokazuje, że pomimo pozornie absurdalnych gróźb ze strony estońskich władz ściganie karne dziennikarzy we współczesnej Europie jest rzeczywistością. „Uważamy działania estońskich władz wobec obywateli kraju za otwarte prześladowanie, legalne bezprawie, przejaw totalitaryzmu i rażące naruszenie zasad wolności słowa, które nie mają precedensu w Unii Europejskiej. Jedyną „winą” dziennikarzy jest praca w rosyjskich mediach” – czytamy w oświadczeniu.

Przedstawiciel OBWE ds. wolności mediów Harlem Désir oświadczył, że dążenie estońskich władz do rozszerzenia sankcji personalnych UE z dyrektora generalnego MIA „Rossiya Segodnya” Dmitrija Kisieliowa na agencję i dziennikarzy stwarza problem w dziedzinie wolności mediów. „Podejmiemy wszelkie niezbędne kroki prawne i inne, aby dziennikarze Sputnika mogli pracować bez obawy przed postępowaniem karnym ze strony estońskich organów ścigania” – zapewniono.

Jak podkreślono, prace redakcji zostały zawieszone, ale w przyszłości strona internetowa Sputnika Estonia będzie nadal działać. Przywrócenie jej w pełnym wymiarze zajmie trochę czasu. Wcześniej dziennikarze Sputnika Estonia otrzymali pisma z Departamentu Policji i Straży Granicznej zawierające bezpośrednią groźbę wszczęcia przeciwko nim spraw karnych, w przypadku jeśli do 1 stycznia 2020 roku nie rozwiążą umów o pracę z MIA „Rossiya Segodnya”. Jako uzasadnienie podano sankcje wprowadzone przez Unię Europejską 17 marca 2014 roku przeciwko osobom fizycznym i prawnym w świetle wydarzeń na Ukrainie.

ONZ odebrała list od redaktor naczelnej MIA „Rossiya Siegodnya” i stacji RT Margarity Simonian dotyczący sytuacji zaistniałej wokół Sputnik Estonia i wysłała go do Wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka celem podjęcia dalszych działań – oświadczył we wtorek zastępca rzecznika sekretarza generalnego ONZ Farhan Haq. Była redaktor naczelna MIA „Rossiya Siegodnya” i stacji RT Margarita Simonian zwróciła się między innymi do sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa. W swoim liście poprosiła go o „zwrócenie osobistej uwagi na dyskryminacyjne środki” powzięte wobec Sputnik Estonia, „wydanie należnej oceny temu bezprecedensowemu przypadkowi naruszenia wolności słowa” i podjęcie środków mających na celu zapewnienie dziennikarzom prawa do wykonywania ich działalności zawodowej. „Odebraliśmy list. Teraz przekażemy go Wysokiemu komisarzowi Narodów Zjednoczonych do spraw praw człowieka celem podjęcia dalszych działań” – powiedział Haq.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,67 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o