Pracownicy sądu donoszą policji na sędziów

Opublikowano: 27.01.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1711

Za wieszanie plakatów w grudniu 2019 roku dyrektor Sądu Okręgowego w Krakowie złożył zawiadomienie na policję. Policja przystąpiła do działania. Co z tego wyniknie?

To nie pierwsza odsłona ostrego sporu między krakowskimi sędziami a ministrem Ziobro i jego propozycjami reformowania wymiaru sprawiedliwości.

W grudniu około 70 sędziów z Krakowa przeprowadziło akcję plakatową. Plakaty, protestujące przeciwko pisowskiej reformie wymiaru sprawiedliwości, powieszono na drzwiach pokojów sędziowskich i w hallu gmachu sądu. Część plakatów, mocą decyzji dyrektora sądu, została skonfiskowana. Na żądanie ich zwrotu, prezes Dagmara Pawałczyk-Woicka odmówiła, motywując to faktem nielegalnego, w jej mniemaniu, rozwieszania plakatów, które mogły znaleźć się w gmachu sądu tylko za jej lub dyrektora pozwoleniem i w wyznaczonych miejscach.

Problem w tym, że sędziowie, jak podaje portal Oko.press akcję plakatową realizowali w ramach swoich praw konstytucyjnych do swobodnego wyrażania opinii. Ta grupa zawodowa, podkreśla portal, nie mająca prawa do strajku, ani do zakładania związków zawodowych, w ten jedyny sposób mogła wyrazić swoje stanowisko w sprawie.

Przewidywany rozwój wypadków może być zatem następujący: policja nie może wszcząć przeciwko sędziom żadnych działań, ponieważ są oni chronieni przez immunitet. Natomiast może stwierdzić popełnienie wykroczenia. Wtedy, z decyzją policji w ręku prezes SO w Krakowie może wystąpić do ministra Zbigniewa Ziobro o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec wskazanych sędziów. Wprawdzie Izba Dyscyplinarna nie jest sądem, jak uważa TSUE, ale to raczej funkcjonariuszom Ziobry nie będzie przeszkadzało.

Kolejna odsłona wojny sędziów o swoją niezawisłość, w tym wypadku może mieć jeszcze większy rezonans niż wszystkie akcje do tej pory. Ukaranie tak dużej grupy sędziów odbije się szerokim echem w Polsce, ale też na świecie i Polska ryzykuje ostateczna kompromitację na formuł międzynarodowym.

Autorstwo: MW
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. polach 27.01.2020 11:48

    Fajnie tylko zaden sedzia w Pl nie moze nam udowodnic swych uprawnien, ale kto by sie tym przejmowal.To uprzywilejowana kasta widocznie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.