Pracownicy „Onetu” wstąpili do związku zawodowego

Opublikowano: 17.01.2021 | Kategorie: Gospodarka, Media, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2055

Śmieciowe warunki pracy i strach przed zwolnieniami – z taką rzeczywistością muszą się mierzyć pracownicy koncernu medialnego Axel Springer Polska. Dobra wiadomość jest taka, że mają świadomość jak należy walczyć o swoje. Właśnie wstąpili do Inicjatywy Pracowniczej – związku, który słynie z nieustępliwości.

Tuż przed wybuchem pandemii koncern Axel Springer Polska dokonał kilku śmiałych inwestycji. Niemiecka firma przejęła m.in. serwis ogłoszeniowy Gratka.pl oraz zakupił 44 proc. udziałów marki NoFullJobs. Wkrótce potem rozpoczęły się zwolnienia. Jeszcze w 2019 roku pożegnano się z kilkoma korespondentami należącego do grupy dziennika – „Przeglądu Sportowego”, a w maju na zieloną trawkę powędrowali niektórzy pracownicy lokalnych oddziałów i centrali „Faktu”.

W obliczu nadchodzącego kryzysu, pracownicy zatrudnieni w Onecie, portalu również należącym do ASP, podjęli działania uprzedzające – w momencie ogłoszenia kolejnej „terapii oszczędnościowej” chcą być zorganizowaną siłą, z wyższą pozycją przetargową. Dlatego właśnie zdecydowali się wstąpić do związku, który wyrobił sobie markę najbardziej bojowego.

Na razie nie wiadomo którzy pracownicy Onetu wstąpili do związku. Nie ujawniają swoich tożsamości, zapewne w obawie przed represjami. Na tę chwilę zarejestrowana została Komisja Tymczasowa, która w ciągu trzech miesięcy przekształci się w Komisję Zakładową. Już teraz liczba pracowników, którzy zgłosili akces jest wyższa niż wymagana ustawą do założenia komisji.

Świeżo upieczeni związkowcy wymieniają obszary działania. „Naszymi podstawowymi celami są ochrona praw pracowników, obrona przed zwolnieniami, poprawa wynagrodzeń, dbanie o przejrzystość i sprawiedliwość systemu wynagrodzeń, premii, awansów, a także kar dyscyplinarnych, ale także wprowadzenie możliwości przechodzenia z umów śmieciowych na umowy o pracę dla każdego pracownika” – deklarują, dodając, że chcą również aby każdy pracownik miał płacone dodatkowe wynagrodzenie za pracę w ponadnormatywnym wymiarze godzinowym. Zamierzają też walczyć o dopasowanie zadań do możliwości zespołu. „Chcemy, aby pracownicy mieli większy wpływ na kierunek rozwoju firmy. Chcemy także dbać o ich prawa – tak jak podkreślaliśmy – w m.in. zakresie płac, warunków zatrudniania oraz warunków pracy”.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.