Pracownicy obawiają się domagać podwyżek

Opublikowano: 17.02.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1225

Instytut Badawczy Randstadt przeprowadził sondaż wśród polskich pracowników. Wynika z niego, że prawie połowa z nich nie zamierza domagać się podwyżki od swojego szefa, bo w związku z obecną kulturą organizacyjną w Polsce obawia się jego negatywnej reakcji. Jednocześnie połowa ankietowanych oczekuje wyższych uposażeń w związku z jakością wykonywanej przez nich pracy.

Polska Agencja Prasowa przytacza wyniki „Monitora Rynku Pracy” przygotowywanego przez Instytut Badawczy Randstadt oraz Instytut Badań Pollster, w którym wzięło udział blisko tysiąc polskich pracowników. Byli oni pytani głównie o obecną sytuację na polskim rynku pracy, a więc o spodziewane przez nich podwyżki, stosunek do dalszego rozwoju zawodowego czy ewentualne poszukiwanie nowego miejsca zatrudnienia.

Dokładnie połowa respondentów spodziewała się (badanie przeprowadzono w grudniu ubiegłego roku) podwyżek na początku 2022 roku. Blisko 42 proc. deklarowało jednak, że nie zamierza zwracać się do przełożonych o zwiększenie swojego uposażenia. Pracownicy obawiają się bowiem negatywnej reakcji przedsiębiorców na ich prośbę. Jednocześnie połowa ankietowanych uważa, że powinna więcej zarabiać z powodu wysokiej jakości świadczonej przez nich pracy.

W ostatnim półroczu ubiegłego roku wspomniane instytuty odnotowały zwiększony odsetek pracowników zmieniających swoje miejsce pracy. Dokonało tego 22 proc. ankietowanych, którzy pracowali głównie w branżach gastronomicznej, hotelarskiej, transportowej, logistycznej czy handlowej. Dla 44 proc. najważniejszym motywem zmiany pracy jest rozwój zawodowy, a dla 37 proc. uzyskanie wyższego uposażenia. Dodatkowo 47 proc. ankietowanych zadeklarowało przeglądanie nowych ofert pracy.

Rozmówcy PAP twierdzą, że pracownicy obawiają się prosić przedsiębiorców o podwyżki głównie z powodu obecnej kultury organizacyjnej w firmach. Nie sprzyja ona bowiem podobnym rozmowom, tak jak zresztą słaba karta przetargowa pracowników związana choćby z niskim uzwiązkowieniem i fiaskiem pomysłu tworzenia rad pracowniczych. Ewentualne rozmowy na temat podwyżek wiążą się więc dla zatrudnionych z dużym stresem.

Zdaniem Łukasza Komudy z Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, wynagrodzeni w naszym kraju są swego rodzaju tematem tabu. Pracownik tym samym nie wie ile zarabiają inne osoby pracujące w jego branży, dlatego zorientowani w tym temacie są przede wszystkim sami przedsiębiorcy.

Na podstawie: PAP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.