Pracownicy greckiej służby zdrowia mówią „dość”

Opublikowano: 07.10.2016 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 379

Ateny niemal każdego tygodnia są areną protestów kolejnych grup społecznych rozczarowanych polityką rządu SYRIZ-y. Tym razem na ulice wyszli pracownicy publicznej opieki medycznej. Lekarze i pielęgniarki szczególnie dotkliwie odczuwają skutki cięć i redukcji etatów.

“”Nasz apel nie dotyczy tylko nas, ale również pacjentów. Pracując w takim tempie nie jesteśmy w stanie opiekować się chorymi zgodnie z naszą etyką. Rząd wprowadzając cięcia uderzył przede wszystkim w osoby na łóżkach szpitalnych” – mówiła agencji Reutera Stella, pracownica szpitala w Salonikach, w którym w ciągu ostatnich trzech lat zatrudnienie zostało zmniejszone o niemal połowę. W podobnej sytuacji są tysiące pracowników z innych placówek. Przemęczenie spowodowane wzrostem liczby pacjentów na jednego lekarza czy pielęgniarkę to norma w greckich szpitalach.

Wczoraj medycy wyszli na ulice w geście protestu przeciwko antyspołecznej polityce, którą rząd Alexisa Tsiprasa realizuje na zamówienie brukselskich biurokratów i tzw. wierzycieli, czyli rządów państw, którym Grecja zalega miliardy euro. Oprócz demonstracji, w której wzięło udział kilkanaście tysięcy osób, odbył się również strajk. Pracownicy publicznej służby zdrowia w stolicy przerwali dziś pracę na kilkadziesiąt godzin, w innych miejscowościach odmowa trwać będzie całą dobę. Z szacunków związków zawodowych wynika, że w strajku wzięły udział załogi ponad 50 placówek.

Według organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia w Grecji brakuje obecnie 40-tysięcy lekarzy, pielęgniarek i przedstawicieli innych zawodów medycznych. Podczas rządów “lewicowej” SYRIZy zatrudnienie w publicznych placówkach zmniejszyło się o prawie 8 tys. etatów. Premier Tsipras obiecywał usprawnienie funkcjonowania tego sektora. Realia stworzone przez brukselskiego protektora sprawiły jednak, że przyrzeczenia poprawy nie miały szans się spełnić. Zamiast tego nastąpił gwałtowny regres.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. emigrant001 07.10.2016 17:52

    W Polsce cisza przed burzą.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.