Pracownicy dostali mniej niż oczekiwali

Opublikowano: 05.09.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 675

Planowany strajk pracowników publicznej służby zdrowia w Korei Południowej został odwołany na kilka godzin przed rozpoczęciem strajku z powodu porozumienia z władzą. Umowa wynegocjowana przez Koreański Związek Pracowników Zdrowia i Medycyny (KHMU) obejmuje: podwyżkę płac o 1,4 procent, zobowiązanie zarządzających służbą zdrowia na zatrudnienie 39 nowych pielęgniarek do końca miesiąca. Pojawiły się także niejasne obietnice dotyczące przyszłych podwyżek oraz zobowiązanie do zmiany systemu ocen pracowników z tych przeprowadzanych przez kierownictwo szpitala na oceny dokonywane przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej.

Nic z tych ustaleń nie zbliża się w żadnym stopniu do spełnienia żądań pracowników, którzy przytłaczająco głosowali za strajkiem. W sondażu przeprowadzonym między 22 a 24 sierpnia 92,4 procent pracowników wyraziło zgodę na strajk, przy frekwencji 81,1 procent Całkowita liczba członków związku w sześciu szpitalach wynosi 1271. Pracownicy służby zdrowia domagali się 7,6 procentowej podwyżki płac do 2022 r., aby zaspokoić swoje potrzeby finansowe i nadążyć za rosnącą inflacją. Ceny konsumpcyjne wzrosły w lipcu o 6,3 procent, najwięcej od prawie 24 lat, co oznacza, że ​​pracownicy realnie otrzymują coraz mniej. Inne żądania obejmowały zniesienie jednostronnie narzuconych wytycznych kadrowych prowincji Gyeonggi, zwiększenie liczby zatrudnionych o 154 nowych pielęgniarek oraz wzmocnienie funkcji i możliwości szpitali chorób zakaźnych, które leczą pacjentów z COVID-19. Związek zawodowy zawarł więc porozumienie wbrew dążeniom pracowników.

Po zawarciu porozumienia demokrata gubernator Gyeonggi Kim Dong-yeon, wyraził „wdzięczność pracownikom i zarządowi, a także związanym z nimi urzędnikom, którzy pracowali całą noc, aby dojść do porozumienia w sprawie”. Kim stwierdził: „Ta umowa jest początkiem stworzenia lepszego systemu zdrowia publicznego w prowincji Gyeonggi. Naszym jedynym celem jest ochrona zdrowia mieszkańców prowincji”.

Pielęgniarki i inni pracownicy służby zdrowia przeprowadzili liczne strajki i protesty podczas pandemii, ponieważ są przepracowani, a także z tego powodu, że praca w szpitalu generuje poważne ryzyko infekcji. We wrześniu ubiegłego roku Koreański Związek Pracowników Zdrowia i Medycyny odwołał w ostatniej chwili planowany ogólnokrajowy strajk po zawarciu kolejnej umowy z rządem ponad głowami zwykłych pracowników. Mimo to pracownicy służby zdrowia podjęli się własnych akcji protestacyjnych, które związek potępił.

Pracownicy ci, w tym personel sprzątający szpitale i pracownicy transportu pacjentów, stoją w obliczu ogromnego stresu, ponieważ liczba przypadków COVID-19 wzrosła w ostatnich tygodniach. Wynika to ze znoszenia obostrzeń pandemicznych, najpierw za rządów Demokraty Moon Jae-ina, a teraz pod rządami prawicowego prezydenta Yoon Suk-yeola z Partii Władzy Ludowej. Według danych Worldometer COVID-19 od 1 września Korea Południowa, z populacją 52 milionów, odnotowała 1 563 582 nowych infekcji COVID-19 w ciągu dwóch tygodni, co jest drugim na świecie wynikiem po Japonii. Korea Południowa jest również obecnie drugim krajem w Azji pod względem liczby zgonów na milion (11), tuż za Japonią 16).

Ponadto południowokoreańscy eksperci ds. zdrowia ostrzegają, że w tym roku może wystąpić szczególnie poważny sezon grypowy, co doprowadzi system medyczny do granic wydolności. Już teraz liczba wizyt w szpitalu z powodu grypy osiągnęła 4,2 na 1000 pacjentów w trzecim tygodniu sierpnia, co jest najwyższą wartością w tym okresie od 2017 roku. Narażający swoje zdrowie i życie medycy stojący na pierwszej linii w walce z pandemią, często pracujący powyżej własnych sił zasługują na godne płace i zarazem odpowiednie do wzrostu cen podwyżki. Stąd niezrozumiała dla mnie jest postawa związków zawodowych., które wbrew interesowi pracowników dogadąły się z rządem za ich plecami.

Autorstwo: JD
Źródło: Trybuna.info

1

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.