Pracownicy Biedronki górą w sądzie!

Opublikowano: 25.04.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 397

Potrącenie z pensji za protest, który pracownicy zorganizowali poza godzinami pracy? Brzmi kuriozalnie? Dla pracowników sieci Biedronka to jednak część rzeczywistości, z którą muszą się mierzyć. Najważniejsza wiadomość jest jednak taka, że z tego starcia wyszli zwycięsko.

Rzecz wydarzyła się w 2 maja 2017 roku. W kilku sieciach handlowych odbyły się protesty części pracowników. Akcja odbywała się w konwencji strajku włoskiego, . Pracownicy postulowali za wyższymi pensjami i lepszymi warunkami pracy.

„Solidarność” przed rozpoczęciem akcji wysłała pismo do kierownictwa firmy. “Zaznaczyliśmy w nim, że nie jest to strajk polegający na odstąpieniu pracowników od pracy. Przeciwnie, pracownicy mieli w tym dniu pracować zgodnie z przepisami prawa, bhp i procedurami wewnętrznymi firmy. Praca w tym dniu nie naruszała obowiązków pracowniczych ani dobra zakładu, co mogłoby narazić pracodawcę na szkody” – wyjaśnia Piotr Adamczak, przewodniczący „Solidarności” w Biedronce.

Mimo to pracownicy zostali ukarani naganami. Według przedstawicieli firmy, akcja protestacyjna była nielegalna, a jej skutkiem były utrudnienia dla klientów – tworzyły się spore kolejki.

Przeciwko łamaniu prawa pracy zaprotestowali wtedy pracownicy kilku sklepów. Wszyscy mieli tego dnia wolne, więc nie wchodziło to w kolizję z ich pracowniczymi obowiązkami. Sieć zareagowała jednak nerwowo. Posypały się kary pieniężne. Pracownicy nie odpuścili i skierowali sprawę do sądu. Jak się okazało – postąpili słusznie, bo w pierwszej instancji zapadł korzystny dla nich wyrok.

Sieć może złożyć odwołanie do sądu apelacyjnego, lecz najprawdopodobniej tego nie zrobi. Związkowcy twierdzą, że koncern obawia się kolejnej porażki przed wymiarem sprawiedliwości, co negatywnie odbije się na wizerunku firmy w mediach. Firma jak dotąd nie skomentowała sprawy.

Na inny aspekt zwracają uwagę działacze „Solidarności”. “Pozytywny wyrok sądu zachęca pozostałych pracowników na rozwiązanie sporu z pracodawcą w podobny sposób. Nic dziwnego, że szefostwo Biedronki coraz chętniej godzi się na zawarcie porozumienia z pracownikami, zanim ci udadzą się do sądu” – przekonują przedstawiciele „Solidarności”.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o