Pracownicy będą walczyć o elektrownię Turów

Opublikowano: 22.09.2021 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1493

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał naszemu państwu wyłączyć z użytkowania elektrownię i kopalnię Turów. Komisja Europejska oczekuje z kolei zapłaty pół miliona euro dziennie za dalsze funkcjonowanie kompleksu. Przeciwko decyzji Unii Europejskiej zamierzają jednak protestować pracownicy, podkreślający wagę funkcjonowania Turowa dla lokalnej społeczności.

Wyłączenia Kopalni Węgla Brunatnego Turów domagała się Republika Czeska. Złożyła ona skargę na Polskę do Trybunału Sprawiedliwości UE, a ten uznał, że kompleks Turów powinien zostać zamknięty. Na dodatek Bruksela oczekuje od Warszawy zapłaty pół miliona euro za każdy kolejny dzień funkcjonowania kopalni i elektrowni. Kopalnia ma bowiem prowadzić do obniżenia się poziomu wód gruntowych na terenie przygranicznym.

Jak na razie premier Mateusza Morawiecki nie zamierza ani wyłączyć Turowa z eksploatacji, ani też płacić kary oczekiwanej przez Komisję Europejską. Jego zdaniem oznaczałoby to pozbawienie milionów Polaków prądu i ciepła, a nikt bez legitymacji społecznej nie może podejmować takich decyzji. Morawiecki dodatkowo zarzucił Czechom brak chęci porozumienia w tej sprawie.

Swojego niezadowolenia nie kryją pracownicy Turowa zrzeszeni w związkach zawodowych. Zastanawiają się oni nad blokadami dróg czy wyjazdem na protest do Luksemburga, bo z kopalnią i elektrownią związanych jest prawie 50 tys. osób.

Nie chodzi jednak tylko o zatrudnionych w Turowie. Z pracy elektrowni korzysta bowiem lokalna społeczność, która została pozbawiona możliwości posiadania pieców we własnych domach w związku z polityką klimatyczną UE. Na dodatek z Turowa prąd i ogrzewanie pozyskuje miejscowy szpital. Tymczasem nie jest możliwe dowożenie do elektrociepłowni węgla z Czech czy Niemiec.

Wojciech Ilnicki z NSZZ „Solidarność” powiedział w rozmowie z RMF FM, że zamknięcie Turowa rozchwiałoby całą polską energetyką. Obecnie Polska eksportuje energię elektryczną, ale brak elektrowni w Turowie mógłby doprowadzić do blackoutów i wyłączeń prądu.

Na podstawie: RMF24.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.