Pracownicy Akropolu rozpoczęli strajk

Opublikowano: 02.08.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 795

Rząd obiecał zwiększenie zatrudnienia i słowa nie dotrzymał. Personel jednego z najbardziej znanych przybytków turystycznych jest przepracowany do granic możliwości. Dlatego właśnie związki zawodowe zadecydowały o przeprowadzeniu strajku.

Europejskie media piszą o sprawie głównie w odniesieniu do pracowników Akropolu, jednak problem dotyczy również kilkudziesięciu innych obiektów w Atenach i Attyce. W każdym z nich pracownicy wykonują swoje obowiązki w ponadnormatywnym wymiarze godzinowym. W związku z niedawnymi zmianami w Kodeksie pracy, nie wszystkie nadgodziny są płatne. Efekt jest więc taki, że załoga pracuje dłużej za takie same pieniądze. Frustracja i gniew sięgają zenitu, podobnie zresztą jak w innych branżach gospodarki pogrążonej w kryzysie Grecji.

Decyzja o podjęciu strajku była poprzedzona trwającymi przez kilka miesięcy negocjacjami pomiędzy resortem a reprezentującymi pracowników związkami zawodowymi. Ostatecznie jednak strony nie doszły do porozumienia. Przerwa w pracy potrwa 48 godzin, co będzie oznaczało konieczność zamknięcia części historycznych obiektów. Jest to kolejny strajk w branży turystycznej odbywający się podczas bieżącego sezonu letniego. Dwa tygodnie temu pracy odmówił personel hoteli i restauracji, co zmusiło właścicieli przybytków do samodzielnego obsługiwania klientów.

Czego żądają pracownicy? Nie liczą na wyższe płace, gdyż w Grecji podwyżek nie było od dawna, dlatego głównym postulatem jest zwiększenie zatrudnienia. Związki domagają się uzupełnienia kadry o 230 archeologów i strażników. Wcześniej resort wysłał wielu z nich na wcześniejsze emerytury.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.