Pracował dla rządu Kanady i uniwersytetu z Chin

Opublikowano: 20.12.2021 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1347

RCMP postawiło zarzuty oszustwa na kwotę powyżej 5000 dolarów kanadyjskich (CAD), nadużycia zaufania i posiadania dóbr pochodzących z działalności przestępczej w kwocie powyżej 5000 CAD uznanemu ekspertowi z dziedziny rolnictwa, który od 1999 roku pracował w Agriculture and Agri-Foods Canada (AAFC) w Saskatchewan. Yantai Gan jest podejrzany o przyjmowanie pieniędzy od chińskiego uniwersytetu w czasie, gdy był zatrudniony przez kanadyjski rząd.

Gan został aresztowany dwa lata temu, ale dopiero w zeszłym tygodniu RCMP ujawniło, jakie zarzuty są mu stawiane. Później odbyło się wstępne przesłuchanie przed sądem w Swift Current. Policja nie ujawniła wielu szczegółów sprawy, ale nieco więcej można się dowiedzieć z dokumentów sądowych i oświadczeń z 2020 roku.

Policja podejrzewa, że Gan nie ujawnił AAFC całej prawdy dotyczącej powiązań z Gansu Agricultural University (GAU), uczelnią zlokalizowaną w chińskim mieście Lanzhou. Gan miał też zataić swoje powiązania z włoskim producentem makaronu Barilla America. Poza tym jest oskarżany o rekrutowanie zagranicznych naukowców do pracy na chińskim uniwersytecie. Z tytułu wymienionej działalności i powiązań Gan otrzymywał wynagrodzenie, o którym nie poinformował swojego kanadyjskiego pracodawcy, AAFC, co zostało uznane za oszustwo i nadużycie zaufania. Gan zakończył pracę na rzecz rządu federalnego w listopadzie 2019 roku.

Podejrzenia nie zostały jeszcze udowodnione w sądzie. Gan chce stanąć przed ławą przysięgłych i twierdzi, że jest niewinny. Data procesu nie została jeszcze ustalona.

W 2020 roku sąd zatwierdził wniosek o nakazie wstrzymania sprzedaży domu Gana. RCMP twierdziło, że mężczyzna kupił nieruchomość za niesłusznie otrzymane pieniądze, wobec czego dom powinien być uznany za dobro pochodzące z działalności przestępczej.

Sekcja ds. bezpieczeństwa narodowego RCMP zaczęła śledztwo w sprawie Gana w 2018 roku, gdy ten pracował dla AAFC. Financial Transactions and Reports Analysis Centre of Canada zauważyło u niego „podejrzaną aktywność finansową” – m.in. przelewy z banku w Chinach.

Według dokumentów RCMP, Gan podpisał roczną umowę na współpracę z GAU w czerwcu 2012. Do jego obowiązków należało wspieranie rozwoju talentów, organizacja seminarium, publikowanie artykułów naukowych i mentorstwo. Roczna pensja miała wynosić równowartość 130 000 – 150 000 CAD plus zwrot kosztów mieszkania. Gan nie powiadomił swojego pracodawcy o umowie, ale uzyskał zgodę na pracę dla chińskiego uniwersytetu jako pracownik AAFC. Przez ten czas naukowiec pobierał więc kanadyjską pensję i dostał jeszcze dodatek mieszkaniowy w kwocie 34 000 CAD. Potem w 2017 roku, korzystając z zasobów AAFC, Gan werbował naukowców z kliku krajów zajmujących się rolnictwem, chcąc stworzyć grupę badawczą na chińskim uniwersytecie. Co więcej w 2014 roku Gan podpisał umowę z Barilla America. Wynagrodzenie wynosiło 24 127,57 CAD.

Gdy RCMP zaczęło śledztwo, Gan twierdził, że myślał, że umowa z chińskim uniwersytetem to tylko wersja robocza i nie wiedział, czy dostał jakiekolwiek wynagrodzenie. W trakcie przeszukania jego domu w Swift Curret znaleziono jednak odcinek wypłaty. Jeśli chodzi o organizację konferencji dla GAU w 2018 roku, naukowiec twierdził, że był zaproszonym gościom i organizatorzy poprosili go, by przywiózł ze sobą kolegów.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.