Pracodawcy wciąż wykorzystują pracowników

Opublikowano: 02.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 6

Państwowa Inspekcja Pracy nie uległa medialnej propagandzie i z jej kontroli wynika, że przedsiębiorcy dalej mają uprzywilejowaną pozycję względem pracowników, a przede wszystkim starają się wciąż z niej korzystać. Z tego powodu w ponad jednej czwartej skontrolowanych ostatnio firm nieprawidłowo rozliczano minimalną stawkę godzinową, natomiast umowy śmieciowe nadal wydają się być bardzo popularne.

Kontrolerzy z PIP poinformowali oficjalnie, że w ciągu pierwszego półrocza tego roku dokonali oni siedem tysięcy inspekcji w blisko siedmiu tysiącach firm. W raporcie na ten temat czytamy więc, że „do podstawowych naruszeń stwierdzonych podczas kontroli wypłacania minimalnej stawki godzinowej należy nieprawidłowe realizowanie obowiązków związanych z dokumentowaniem i przekazywaniem przez osoby wykonujące pracę zarobkową informacji o liczbie godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług”.

Tego typu naruszenia przepisów o minimalnej stawce godzinowej powodują, że niemożliwe jest ustalenie należnego pracownikowi wynagrodzenia. Tego typu nieprawidłowości miały przy tym miejsce w jednej czwartej skontrolowanych firm, przy czym w większości z nich przestrzegano odpowiednich ustaw. U niektórych przedsiębiorców stwierdzono dodatkowo błędy wynikające z niezadowalającego stopnia znajomości przepisów.

Ponadto PIP przedstawiło informacje na temat zakazu zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach, w których nie powinny one być stosowane, ponieważ zaistniał już normalny stosunek pracy. Tego typu nieprawidłowości wykazano w 883 przypadkach z siedmiu tysięcy kontroli. Sytuacja wygląda pod tym względem najgorzej w branżach budownictwa i gastronomii, gdzie odsetek pracodawców łamiących prawo był najwyższy.

Zdaniem instytucji tak naprawdę w Polsce nie mamy do czynienia z tak propagowanym przez media „rynkiem pracownika”, ponieważ sytuacja ekonomiczna nie poprawiła się znacząco zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, gdzie ludzie szukający zatrudnienia godzą się na wszelkie możliwe warunki pracy.

Na podstawie: Money.pl, WNP.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o