Pracodawcy wciąż wykorzystują pracowników

Opublikowano: 02.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 845

Państwowa Inspekcja Pracy nie uległa medialnej propagandzie i z jej kontroli wynika, że przedsiębiorcy dalej mają uprzywilejowaną pozycję względem pracowników, a przede wszystkim starają się wciąż z niej korzystać. Z tego powodu w ponad jednej czwartej skontrolowanych ostatnio firm nieprawidłowo rozliczano minimalną stawkę godzinową, natomiast umowy śmieciowe nadal wydają się być bardzo popularne.

Kontrolerzy z PIP poinformowali oficjalnie, że w ciągu pierwszego półrocza tego roku dokonali oni siedem tysięcy inspekcji w blisko siedmiu tysiącach firm. W raporcie na ten temat czytamy więc, że „do podstawowych naruszeń stwierdzonych podczas kontroli wypłacania minimalnej stawki godzinowej należy nieprawidłowe realizowanie obowiązków związanych z dokumentowaniem i przekazywaniem przez osoby wykonujące pracę zarobkową informacji o liczbie godzin wykonywania zlecenia lub świadczenia usług”.

Tego typu naruszenia przepisów o minimalnej stawce godzinowej powodują, że niemożliwe jest ustalenie należnego pracownikowi wynagrodzenia. Tego typu nieprawidłowości miały przy tym miejsce w jednej czwartej skontrolowanych firm, przy czym w większości z nich przestrzegano odpowiednich ustaw. U niektórych przedsiębiorców stwierdzono dodatkowo błędy wynikające z niezadowalającego stopnia znajomości przepisów.

Ponadto PIP przedstawiło informacje na temat zakazu zawierania umów cywilnoprawnych w warunkach, w których nie powinny one być stosowane, ponieważ zaistniał już normalny stosunek pracy. Tego typu nieprawidłowości wykazano w 883 przypadkach z siedmiu tysięcy kontroli. Sytuacja wygląda pod tym względem najgorzej w branżach budownictwa i gastronomii, gdzie odsetek pracodawców łamiących prawo był najwyższy.

Zdaniem instytucji tak naprawdę w Polsce nie mamy do czynienia z tak propagowanym przez media „rynkiem pracownika”, ponieważ sytuacja ekonomiczna nie poprawiła się znacząco zwłaszcza w mniejszych ośrodkach, gdzie ludzie szukający zatrudnienia godzą się na wszelkie możliwe warunki pracy.

Na podstawie: Money.pl, WNP.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.