Pracodawcy oszukują na BHP i wynagrodzeniach

Opublikowano: 19.10.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1490

Państwowa Inspekcja Pracy w okresie wakacyjnym przeprowadziła o jedną czwartą mniej kontroli niż rok wcześniej. Pracownicy tej instytucji wskazali jednak na najczęstsze przypadki łamania przepisów przez przedsiębiorców. Na ogół nie przestrzegają oni zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także nie wypłacają wynagrodzeń swoim pracownikom.

Pandemia koronawirusa w sposób znaczący wpłynęła na funkcjonowanie PIP-u. Kontrolerzy w okresie od 1 czerwca do 31 sierpnia tego roku przeprowadzili o 25 proc. mniej kontroli niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Dodatkowo zastosowali też o 30 proc. mniej środków prawnych. Miało to głównie związek z urlopami czy koniecznością opieki nad dzieckiem w czasie epidemii. Na dodatek władze PIP zdecydowali o pełnym powrocie do pracy dopiero od 20 czerwca.

Ostatecznie w skali całego kraju dokonano 13 906 kontroli, czyli dokładnie o 4 449 mniej niż w ubiegłym roku. Najczęściej obiektem zainteresowania PIP byli przedsiębiorcy w województwach śląskim, mazowieckim i pomorskim. Warto zresztą podkreślić, że sprawdzenie stanu przestrzegania Kodeksu Pracy przez biznes jest utrudnione z powodu przejścia na tryb pracy zdalnej. Tymczasem kontrole mogą odbywać się jedynie w siedzibach przedsiębiorstw.

Najczęściej kontrolerzy tej instytucji nakładają kary związane z nieprzestrzeganiem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przepisy BHP są łamane szczególnie w zakresie bezpieczeństwa urządzeń elektrycznych. Na następnych miejscach uplasowało się niewypłacanie wynagrodzeń oraz naruszenie obowiązku przekazania pracownikowi informacji o warunkach zatrudnienia.

Adwokat Bartłomiej Raczkowski w rozmowie z portalem Money.pl zauważa, że niektóre przepisy prawa pracy są obecnie nieżyciowe. Jednocześnie wciąż dużym problemem jest nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Dodatkowo zdaniem Raczkowskiego PIP zajmuje się w ogromnej mierze międzynarodowymi korporacjami, gdy tymczasem prawo pracy łamane jest masowo przez polski mały i średni biznes.

Na podstawie: Money.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.