Pracodawcy obetną pensje nawet na rok

Opublikowano: 26.05.2020 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1225

Czwarta wersja rządowej „Tarczy antykryzysowej” jednak będzie zawierała przepisy jednoznacznie uderzające w pracowników. Pozwoli ona przede wszystkim na obcięcie im wynagrodzeń nawet na najbliższy rok, a będą one mogły zostać zredukowane nawet o połowę. Ponadto przedsiębiorcy będą mogli dużo łatwiej pozyskiwać dofinansowanie z pieniędzy zgromadzonych w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Sejm w najbliższą środę zamierza zająć się kolejną odsłoną „Tarczy antykryzysowej”, czyli planem rządu Mateusza Morawieckiego w sprawie kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa. W ostatnich tygodniach na temat czwartej wersji tego projektu pojawiało się wiele sprzecznych informacji, natomiast teraz wiadomo już, że zamierzenia obecnej władzy prowadzą do znacznego pogorszenia się sytuacji pracowników.

Przyjęcie planu w ujawnionej wczoraj wersji spowodowałoby bowiem obcięcie wynagrodzeń przez najbliższy rok, połączone ze zredukowaniem pensji nawet o połowę. Ustawa da taką możliwość przedsiębiorcom, u których znacząco wzrósł koszt zatrudnienia. Będzie on mógł oficjalnie wprowadzić przestój ekonomiczny, pozwalający właśnie na obcięcie pensji oraz zredukowanie czasu pracy pracownika nawet o jedną piątą.

Biznesmeni, którzy nie zdecydowali się na obniżkę pensji oraz zmniejszenie czasu pracy, będą mogli z kolei liczyć na dotacje pochodzące z pieniędzy zgromadzonych w Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Mogą one wynieść nawet 2,5 tys. złotych na każdego pracownika.

Ponadto nowe zmiany w prawie mogą odbić się na już i tak nie najlepszej sytuacji sektora państwowego. Przewidują one bowiem możliwość „ograniczenia kosztów wynagrodzeń osobowych” we wszystkich jednostkach sektora finansów publicznych. Tym samym możliwe będzie zredukowanie pensji w służbie zdrowia, placówkach edukacyjnych, samorządach oraz w wymiarze sprawiedliwości.

Na podstawie: Rp.pl, Businessinsider.com.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o