Pracodawca uwięził pracownicę w skrzyni na owoce

Opublikowano: 31.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 900

Kolejny wstrząsający przypadek przemocy w wykonaniu pracodawcy na Półwyspie Apenińskim. Tym razem ofiarą jest 44-letnia Polka, która pracowała przy zbiorach owoców w okolicach Werony. Kiedy upomniała się o wypłatę wynagrodzenia, przedsiębiorca postanowił ją uwięzić w skrzyni.

Do zdarzenia doszło 14 sierpnia w miejscowości Sommacampagna. Matka dwójki dzieci, przebywająca we Włoszech na pracy sezonowej postanowiła skrócić swój wyjazd, o czym poinformowała szefa, zaznaczając, że oczekuje natychmiastowej wypłaty należności. Pieniądze były jej potrzebne na zakup biletu powrotnego do Polski. Takie postawienie sprawy nie spodobało się jednak pracodawcy, który z pomocą swojego współpracownika – uwięził pracownicę w skrzyni na owoce na terenie sadu.

Kobieta przeżywała potworne katusze. Przez dwa tygodnie była więziona w upale. Dręczyciel przynosił jej tylko wodę, oraz, znacznie rzadziej – jedzenie. Uratowali ją dwaj pracownicy służb gminnych, którzy kosili przydrożną trawę. Mężczyźni usłyszeli krzyki i zobaczyli, że jedna ze skrzyń na działce plantatora wyraźnie się trzęsie. Niezwłocznie powiadomili miejscową policję. Przybyli na miejsce carabinieri oswobodzili uwięzioną, wezwali karetkę oraz aresztowali sadystę. Mężczyzna usłyszał zarzut bezprawnego pozbawienia wolności i stosowania tortur.

Warunki pracy przy zbiorze warzyw i owoców u włoskich plantatorów znajdują się na cenzurowanym już od wielu lat. Tylko w tym roku zanotowano ponad 60 zgonów wśród pracowników-imigrantów pracujących przy zbiorach pomidorów w okolicach Foggii. Tragiczne wypadki miały miejsce podczas transportu przepełnionymi samochodami, które ulegały wywrotkom i kolizjom. Tamtejsi pracownicyz zarabiają zaledwie 1 euro za zebranie 100 kg pomidorów. Niewiele wspólnego z cywilizowanym standardami mają również miejsca noclegowe. Większość z pracowników jest zmuszonych do życia w drewnianych budach, bez prądu, wody oraz dostępu do artykułów higienicznych czy lekarstw. Skandalicznie niskie płace wynikają po części z haraczu, jaki pobiegają pośrednicy lub legalnie działające agencje pracy tymczasowej.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. KubaD. 31.08.2018 13:53

    Co jak co, ale chyba nikt w to nie uwierzy, że we Włoszech Polacy zbierają pomidory za 1euro/100kg.

  2. KubaD. 31.08.2018 21:59

    Polsce płaca oficjalna na plantacji to 14zł/h lub akord.
    Czy ty uważasz, że tacy ludzie którzy się interesują pracą w tym kierunku (rolnictwo) o tym nie wiedzą?

  3. Niewypadamiteraz 01.09.2018 00:37

    @KubaD @Atos
    Piszecie o dwóch, różnych rzeczach.

  4. Aida 01.09.2018 07:27

    Kuba łopatologicznie. Na inne warunki się umawiasz i w innych pracujesz. Ludzie skuszeni wspaniałą ofertą, obiecującą im gruszki na wierzbie zapominają o szczegółach takich jak np. przeczytanie umowy i zrozumienie jej, sprawdzenie agencji, zostawienie adresu mieszkania, czy miejsca pracy rodzinie. Później praca ponad siły, o chlebie i wodzie. Niewolnictwo.

  5. mariusz 01.09.2018 09:57

    W Polsce też jest bardzo źle na plantacjach.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.