Praca zdalna nie taka kolorowa

Opublikowano: 18.11.2020 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 2217

Aż 33 proc. osób świadczących pracę zdalnie narzeka na problemy ze zdrowiem psychicznym, w tym stres i lęk.

Jak informuje portal StrefaBiznesu.pl, izolacja społeczna, niepewność dotycząca przyszłości, poczucie zagrożenia uwypukliły nasze od dawna skrywane lęki i obawy. Wypalenie zawodowe, stres, presja na wyniki – z tymi problemami wielu pracowników borykało się od dawna, ale pandemia znacząco je nasiliła. 70 proc. ankietowanych odczuwa w tym roku większy stres i lęk w pracy niż w jakimkolwiek wcześniejszym okresie.

Badanie przeprowadzone przez Oracle oraz Workplace Intelligence, pokazuje, że praca zdalna obok zalet, ma też i wiele wad. Choć w ciągu ostatnich 6 miesięcy produktywność pracowników poszybowała w górę, to aż 84 proc. z nich zmaga się z wieloma trudnościami. Aż jedna trzecia z nich narzeka na problemy ze zdrowiem psychicznym.

Firmy przebadały ponad 12 tys. osób w 11 krajach. 89 proc. ankietowanych pracowało zdalnie. To zatrudnieni na pełny etat pracownicy działów kadr, IT, sprzedaży, marketingu, inżynierii, PR, komunikacji z najróżniejszych branż. Wyniki nie pozostawiają wątpliwości: tak zachwalana w ostatnim czasie praca zdalna ma nie tylko szereg wad, ale niesie też negatywne konsekwencje.

84 proc. ankietowanych przyznaje, że zmaga się z trudnościami podczas pracy zdalnej. To m.in. brak rozgraniczenia pomiędzy życiem zawodowym i prywatnym (41 proc.). Ponad 40 proc. badanych stwierdziło, że przekłada się to na spadek produktywności i częstsze podejmowanie złych decyzji. Wśród największych problemów wymienia się bezsenność (40 proc.), zły stan zdrowia fizycznego (35 proc.), mniejsze zadowolenie z życia osobistego (33 proc.), pogorszenie relacji rodzinnych (30 proc.) i izolację od przyjaciół (28 proc.).

Zdjęcie: TheDigitalArtist (CC0)
Źródło: NowyObywatel.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. BANDZIORkaq 18.11.2020 21:34

    Teraz dostrzegliśmy, jak bardzo uzależnieni jesteśmy od systemu, od regulacji praca -dom, nie umiemy sami dbać o swój czas, stres jest wszechobecny, choć zabrali coś , na co większość zwykle narzekała, dojazd do pracy, bo korki , bo strata czasu który mógłby być czasem spędzonym z rodziną. I tak źle, i tak niedobrze. Doświadczenia na ludziach , ciąg dalszy nastąpi.

  2. kozik 19.11.2020 00:04

    Nie ma korków po drodze z pracy do domu, ale często jest alternatywa: dowalamy Ci więcej, a podwyżki nie będzie. Na szczęście nikt nie mówi “na pana/pani miejsce mamy 100 chętnych”, bo… firmy tną zatrudnienie;)
    Nawet GDDKiA zwalnia!
    Może w rządzie i sejmie powinno ubyć darmozjadów?

  3. Fenix 19.11.2020 09:59

    @kozik “Może w rządzie i sejmie powinno ubyć darmozjadów? ” Prawda ,pusty sejm wolni ludzie , samorządni ! Zróbmy muzeum z sejmu.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.