Praca w Tesco w poniedziałki od północy?

Opublikowano: 25.02.2018 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1291

Kolejna sieć handlowa przymierza się do wprowadzenia nieludzkich godzin pracy w poniedziałki następujące po niedzielach objętych zakazem handlu. Kierownictwo Tesco wysyła sprzeczne sygnały w tej sprawie, jednak związkowcy mają jednoznaczne stanowisko – nie ma mowy o dodatkowej pracy w porze nocnej.

Informacja o możliwości wcześniejszego otwierania wybranych placówek pojawiła się ze strony dyrekcji sieci. „Bazując na nowych regulacjach prawnych, określających, że pracodawca prowadzący działalność handlową może organizować czas pracy od godz. 0:15 w poniedziałek po wolnej niedzieli, chcielibyśmy poinformować, że staramy się maksymalnie utrzymać obecnie obowiązujące harmonogramy pracy. Jednakże, w celu zapewnienia dostępności towaru dla naszych klientów, zorganizowania na czas dostawy na dział świeżej żywności czy przygotowania zamówień dla klientów Sprzedaży Internetowej, dopuszczamy możliwość, iż w niektórych sklepach, ze względu na potrzebę ciągłości operacji, zamiast dotychczasowej zmiany nocnej, pojawi się zmiana w poniedziałki od godziny 0:15”- głosił wydany kilka dni temu komunikat.

Związkowcy nie kryją oburzenia. Podkreślają, że nikt takich zmian z nimi nie konsultował, co jest naruszeniem zasad dialogu w przedsiębiorstwie. Zaznaczają również, że organizacje pracownicze nie zaakceptują nowych reguł. “Nie ma zgody związku NSZZ Solidarność na dokonywane zmiany w organizacji pracy. W opinii Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność bez konsultacji ze stroną związkową i zmiany Regulaminu Pracy obowiązującego w Tesco Polska. Pracodawca nie powinien planować czasu pracy rozpoczynającego się od godziny 0:15 w poniedziałek po wolnej niedzieli” – napisali związkowcy w swoim stanowisku.

Zdecydowany opór ze strony przedstawicieli pracowników sprawił, że sieć złagodziła stanowisko. Rzecznik Tesco Maciej Sikora stwierdził, że zmiany nie będą tak poważne i szeroko zakrojone jak mogłoby wynikać z pierwszego komunikatu. “Jeśli chodzi o sklepy z nocną zmianą, podczas weekendów z niedzielnym zakazem handlu, pracownicy pracujący na nocnej zmianie będą kończyć pracę do godz. 23:45 w soboty i mogą ją rozpocząć o godz. 00:15 w poniedziałki. Dotyczy to jednak tylko tych sklepów, w których już dziś funkcjonuje zmiana nocna. Nowe regulacje zatem de facto skracają czas trwania zmiany nocnej” – powiedział rzecznik Sikora.

Zakaz handlu w wybrane siódme dni tygodnia obowiązywać 1 marca. Pierwsza „zakazana” niedziela wypada 11.03, ale druga już 18.03, czyli tydzień później. Takich dni będzie więcej, przykładowo – w kwietniu zakupy zrobimy tylko w jedną niedzielę – 29.04.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.