Poziom inflacji w Polsce rekordowy na tle UE

Opublikowano: 20.11.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2143

Tak wygląda sytuacja w Polsce w dobie pandemii – płace opłakane, a ceny najwyższe w Europie! Według danych udostępnionych przez Eurostat z powodu inflacji ceny dóbr i usług w naszej ojczyźnie rosną najszybciej w całej Unii Europejskiej.

Polska może „pochwalić się” najwyższym poziomem inflacji wśród krajów należących do UE – twarde dane liczbowe udostępnione przez europejski urząd statystyczny nie pozostawiają żadnych wątpliwości. Polskie władze ciągle chwalą się znakomitymi na tle całej Europy wskaźnikami dotyczącymi niewielkich spadków PKB i wciąż „trzymającego się” w ryzach bezrobocia, ale są już mniej skorzy do przyznawania się, że w naszym kraju pojawił się znaczący problem z inflacją.

Jak podaje Eurostat w październiku 2020 roku średni poziom inflacji w krajach UE wyniósł 0.3%. Niechlubnym liderem w kwestii rosnących cen towarów w sklepach i usług jest (niestety!) nasz kraj. Ceny w Polsce wzrosły średnio o 3,8 proc. Co ciekawe, drugie miejsce od końca w tym zestawieniu zajął nasz “sojusznik” w UE, czyli Węgry (inflacja na poziomie 3 procent), a trzecie były Czechy – 2,9 proc. Dość powiedzieć, że ceny w Polsce rosną prawie 13-krotnie szybciej w porównaniu ze średnią UE.

Warto zaznaczyć, że w porównaniu z wrześniem inflacja w Czechach i na Węgrzech wyhamowała (miesiąc temu wynosiła ona odpowiednio 3,4 proc. i 3,3 proc.) i tylko w Polsce rośnie ona coraz bardziej…

Na inną istotną rzecz zwrócił uwagę Sławomir Dudek. Główny ekonomista Pracodawców RP, ekspert ds. finansów publicznych i wieloletni pracownik Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zwraca uwagę na wskaźnik inflacji bazowej (pomijającej ceny żywności czy energii). Okazuje się, że jest ona jeszcze większa. W skali rok do roku wynosi ona aż 5,1 procenta. Zobaczcie sami jak to wyglądało…

Cóż można dodać? Twarde liczby mówią po prostu wszystko i trudno polemizować z danymi makroekonomicznymi. Co więcej, mocno odbijają się one na portfelach zwykłych Polaków w kraju, którzy doskonale widzą ile obecnie wynoszą ceny nad Wisłą…

Autorstwo: Remigiusz Wiśniewski
Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Admin WM 20.11.2020 07:49

    Cóż, PiS dodrukuje masowo pieniądze, więc nic dziwnego, że wartość złotówki spada. Pytanie tylko – czy czeka nas hiperinflacja?

  2. Wolfman 20.11.2020 11:37

    Jak ludzie mają myśleć o powrocie do Polski przy tych bandytach. To w zasadzie jest bezcelowe

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.