Brak immunitetu Banku Światowego drogą do procesów sądowych

Opublikowano: 07.09.2019 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 285

Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych odrzucił wnioski Banku Światowego o przyznanie mu całkowitego immunitetu prawnego, orzekając, że jedna z jego odnóg może zostać pozwana w związku z działalnością pożyczkową.

Orzeczenie 7-1 może zagrozić także innym amerykańskim organizacjom międzynarodowym pozwami sądowymi w sprawie finansowania rozwoju za granicą.

Dla Banku Światowego oznacza to, że musi teraz stawić czoło oskarżeniu ze strony członków społeczności rybackiej w Mundrze w Indiach, którzy twierdzą, że ich domy i źródła utrzymania zostały uszkodzone przez zanieczyszczenia pochodzące z elektrowni węglowej finansowanej przez prywatny sektor pożyczkowy banku International Finance Corporation z siedzibą w Waszyngtonie.

Jeden z powodów, Bharat Patel, sekretarz generalny Association for the Struggle of Fisherworkers’ Rights (Stowarzyszenie na rzecz Walki o Prawa Rybaków), z zadowoleniem przyjął to historyczne orzeczenie, mówiąc: „To ogromne zwycięstwo ludu Mundry [i] duży krok w kierunku pociągnięcia Banku Światowego do odpowiedzialności za negatywne skutki, jakie powodują jego inwestycje”.

Międzynarodowe Konsorcjum Dziennikarzy Śledczych (ICIJ) stwierdziło, że w latach 2004-2013 około 3,4 miliona osób zostało fizycznie lub ekonomicznie przesiedlonych z powodu projektów rozwojowych finansowanych przez Bank Światowy i że ten bank często nie przestrzegał własnych zasad prawidłowego przesiedlania tych społeczności.

Wyrok z 27 lutego nie ma wpływu na Organizację Narodów Zjednoczonych i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, ponieważ na mocy swoich statutów mają one pełne immunitety.

Reprezentujący powodów prawnicy EarthRights International twierdzą, że Bank Światowy musi ponosić odpowiedzialność, jeśli jego działania lub zaniedbania naruszają prawa lokalnych społeczności. Ten proces wytoczony przez społeczność rybacką przeciwko Bankowi Światowemu otworzył drzwi do rozpatrywania tego typu spraw przez sądy niższej instancji w USA.

Jak oświadczył Marco Simon, główny doradca EarthRights: „Immunitet zapewniający ochronę przed wszelką odpowiedzialnością prawną nie sprzyja celom rozwojowym organizacji międzynarodowych. To wręcz powoduje ich niefrasobliwość, czyli to, do czego tu właśnie doszło”.

Autorstwo: Sasha Chavkin
Tłumaczenie: Nexus
Źródło oryginalne: ICIJ.org
Źródło polskie: Wolna-Polska.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Brawo.

Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Banking robia co chca maja pieniadze a za nie kazdego w kieszeni.
Wezmy taki kredyt w frankach, przychodzisz do banku po kredyt jak po jalomozne nie disc ze na dzikim procencie ponad 30% to jak zastawisz pieniadze w banku to na 3% w skali 3 lat.a kredyt oferowali w frankach ,panie biezesz w frankach bo w zlotowkach nie damy.
Kazdego przekonywali do frankow
Pozniej sztucznie zawyzli kurs wykupujac franka z rynku.
I powinni isc za to siedziec, ale nikt ich nie ruszy.
Take przekrety tylko w polsce.
Niech tylko ludzie posplacaja kredyty, to wyprzedadza Franks banku I znowu bedzie 2zl