Pozaziemski obiekt zakończył istnienie kultury Clovis?

Opublikowano: 14.03.2017 | Kategorie: Historia, Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 610

Zniknięcie kultury Clovis – uważanej w swoim czasie za najstarszą kulturę obu Ameryk – do dzisiaj stanowi nierozwiązaną zagadkę. Jedna z mniej uznawanych przez naukę hipotez mówi, że zniknęła ona wskutek uderzenia w Ziemię komety lub meteorytu. Archeolodzy z Uniwersytetu Południowej Karoliny znaleźli dowody wskazujące, że hipotezy o pozaziemskiej przyczynie upadku Clovis nie można wykluczyć.

Mniej więcej 12 800 lat temu rozpoczął się okres znany jako młodszy dryas. Było to nagłe ochłodzenie klimatu, które trwało około 1200 lat. W tym samym mniej więcej czasie zniknęła kultura Clovis. Christopher Moore i jego koledzy informują o znalezieniu w warstwie datowanej na młodszy dryas dużych ilości platyny. “Platyna bardzo rzadko występuje na Ziemi, ale jest powszechnie obecna w asteroidach i kometach” – mówi Moore. Znacząco podwyższony poziom platyny w 11 stanowiskach archeologicznych rozciągających się od Kalifornii i Arizony, poprzez Nowy Meksyk, Ohio, Wirginię i obie Karoliny to wyraźna anomalia. Moore przypomina, że w 2013 roku uczeni z Harvarda znaleźli platynę w rdzeniach lodowych z Grenlandii. “Autorzy tamtych badań stwierdzili, że najbardziej prawdopodobnym źródłem platyny jest obiekt pozaziemski” – stwierdza Moore. Teraz platynę w warstwie młodszego dryasu znaleziono w wielu odległych punktach USA, nie można zatem wykluczyć, że mówimy tutaj o skali całego kontynentu lub nawet globu.

Moore przeprowadza tutaj porównanie z uderzeniem asteroidy, która zabiła dinozaury. Tam świadectwem upadku pozaziemskiego obiektu jest m.in. podwyższony poziom irydu znajdowany w skałach sprzed 65 milionów lat. Uczony mówi, że o ile w przypadku tamtej katastrofy Ziemia doświadczyła upadku jednej olbrzymiej asteroidy, to na początku młodszego dryasu została zbombardowana fragmentami mniejszego obiektu, liczącego około 1 kilometra średnicy. “Kolejna różnica jest taka, że uderzenie z młodszego dryasu nie jest powiązane z żadnym znanym nam kraterem. Być może fragmenty wielkiego obiektu uderzyły w pokrywę lodową lub eksplodowały w atmosferze. Obecnie prowadzone są badania nad kilkoma kraterami, które mogą pochodzić z tamtego okresu, ale nie mamy potwierdzenia” – dodaje.

Obserwacje zespołu Moore’a zgadzają się z pracami jego uniwersyteckich kolegów Marka Brooksa i Alberta Goodyear’a. Ten drugi od dziesięcioleci bada stanowisko Topper w Południowej Karolinie, które jest uznawane za jedno z najmniej zmienionych stanowisk kultury Clovis. W 2012 roku Goodyear poinformował o znalezieniu w Topper podwyższonego poziomu platyny.

Przeprowadzone właśnie badania wspierają jedynie hipotezę o uderzeniu obiektu u zarania młodszego dryasu. Nie wyjaśniają, jak mogło to wpłynąć na klimat, faunę czy ludzi.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: HeritageDaily.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.