Pożary w ośrodkach dla imigrantów w Szwecji

Opublikowano: 23.10.2015 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 638

Przeznaczony dla uchodźców ośrodek, znajdujący się w miasteczku Oderunga na południu Szwecji, ucierpiał wskutek pożaru w nocy ze środy na czwartek. Według wstępnych danych, przyczyną było podpalenie – donoszą szwedzkie media.

„Biorąc pod uwagę to, co działo się w kraju do tej pory a także roztłuczoną szybę, można przypuścić, że było to podpalenie. Jednak ustalenie przyczyny pożaru to praca policjantów” — powiedział w wywiadzie dla szwedzkiej telewizji SVT rzecznik prasowy miejscowej służby ratunkowej Daniel Sirensze.

Jesteśmy bardzo zaniepokojeni rozwojem wydarzeń w ostatnim czasie — powiedział w wywiadzie dla “Expressen” Mikael Ribbenvik pracownik odpowiedzialny za operatywne działania służby migracyjnej.

W ciągu mniej niż tygodnia miały miejsce już cztery pożary. W nocy z soboty na niedzielę ogień zniszczył byłą szkołę Furulidsskolan w Kungsbacka (gmina Halland, południowo-zachodnie wybrzeże Szwecji). 24 godziny wcześniej wskutek pożaru ucierpiała szkoła w Kånna (prowincja Småland na południu Szwecji). Natomiast we wtorek wieczorem spłonął barak w miasteczku Arlöv w Skåne (przedmieścia Malmö, południowe wybrzeże). W środę miała do niego przeprowadzić się grupa dzieci uchodźców — przypomina szwedzkie radio Sveriges.

W tym roku wskutek pożaru łącznie zostało uszkodzonych ponad dziesięć ośrodków, w wielu przypadkach istnieją poważne obawy, że chodzi o podpalenia.

W związku z pożarami służba imigracyjna oceniła ryzyko dla istniejących ośrodków. Służba imigracyjna współpracuje z policją i służbami bezpieczeństwa, omawiana jest możliwość zapewnienia dodatkowej ochrony.

Policja monitoruje również przyszłe ośrodki — pisze “Expressen”. Jednak podjętych środków nie wystarcza.

W Umeå (północ Szwecji) w związku z ostatnimi wydarzeniami władze utajniły adresy przyszłych ośrodków dla uchodźców — podaje gazeta Dagens Nyheter.

Tymczasem liczba ubiegających się o azyl rośnie. Według wstępnych danych, liczba osób, które przybyły do Szwecji w 2015 roku ma wynieść 150 tys. osób.

Dzisiaj służba imigracyjna Szwecji zmieniła swoją prognozę w sprawie uchodźców: zgodnie z oczekiwaniami w 2015 roku kraj przyjmie od 140 do 190 tys. imigrantów.

Oczekuje się, że w przyszłym 2016 roku przybędzie 100-170 tys. uchodźców — czytamy w komunikacie dla prasy. 9-milionowa Szwecja uważana jest za jeden z krajów UE, który przyjmuje najwięcej uchodźców przypadających na jednego mieszkańca.

„Liczba ubiegających się o azyl w Szwecji i Europie jest większa niż kiedykolwiek, jest to bezprecedensowa sytuacja” — powiedział szef służby imigracyjnej Szwecji Anders Danielsson, komentując opublikowaną prognozę.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. BrutulloF1 23.10.2015 14:58

  Wszyscy naśmiewają się ze Szwedów, jak dają się w szybkim tempie wypierać z własnego państwa, przez nierobów ze świata arabskiego, wrzeszczących “Allahu Akbar” a może jednak ich nie docenialiśmy 😉

 2. Youpidou 23.10.2015 16:31

  @Brutullo
  Równie dobrze mogliby to być zwolennicy imigrantów, którzy chcą pokazać nienawiść wśród przeciwników, że są bardziej niebezpiecznych od /azylantów/ lub sami imigranci – wiedza oni, że pieniądze z socjalu mogą się skończyć albo zostać obniżone, albo boją się, że wśród nich są dżihadyści.

 3. Jedr02 23.10.2015 18:28

  Jakby nie było to cel jaki najprawdopodobniej jest zamierzony czyli silny podział społeczeństwa jest osiągany, stara zasada “dziel i rządź”.

 4. BrutulloF1 23.10.2015 21:42

  @Youpidou – możliwe, że to prowokacja, że chcą zrobić nagonkę na społeczeństwo ale w Szwecji nie widać jakiegoś wyraźnego ruchu społecznego, którego możnaby się w ten sposób pozbyć. Takie numery robią Żytki u siebie, żeby pokazać Stanom jak są biedni i zagrożeni ze strony jakiegoś nieposłusznego państwa i że trzeba obalić krwawy reżim. Dopóki nie znamy konkretnego celu zamierzonych podpaleń możemy traktować je jako spontaniczne zrywy miniBreivików. Swoją drogą właśnie w Szwecji działają żydowskie organizacje trudniące się oswajaniem Szwedów z multikulti. Zastanawiam się dlaczego akurat tam…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.