Pożary w Australii niszczą warstwę ozonową

Opublikowano: 05.03.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1079

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology w USA odkryli, że dym z pożarów w Australii powoduje reakcje chemiczne w stratosferze, które przyczyniły się do zniszczenia ozonu, który chroni Ziemię przed nadchodzącym promieniowaniem ultrafioletowym. Zostało to zgłoszone w komunikacie prasowym opublikowanym na stronie agencji NOAA.

W marcu 2020 r., wkrótce po ustąpieniu pożarów w Australii, zespół specjalistów zaobserwował gwałtowny spadek stratosferycznego dwutlenku azotu, pierwszy krok w kaskadzie chemicznej, o której wiadomo, że zuboża warstwę ozonową. Redukcja dwutlenku azotu jest bezpośrednio związana z ilością dymu emitowanego z pożarów.

Naukowcy zauważają, że stopniowe wycofywanie gazów niszczących warstwę ozonową w ramach ogólnoświatowego porozumienia w sprawie ich produkcji doprowadziło do odzyskania około jednego procenta ozonu w ciągu ostatnich 10 lat, ale pożary skutecznie odwróciły tę poprawę. Istnieją powody, by sądzić, że wraz ze wzrostem globalnej temperatury Ziemi w wyniku zmiany klimatu, pożary będą częstsze i intensywniejsze, co stanowi zagrożenie dla warstwy ozonowej.

Na podstawie: Research.noaa.gov
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. 8artosh 05.03.2022 15:36

    Ocho, juz się szykują na lockdowny klimatyczne, covid coś im nie pyknął, wojna putińska z chazarią tez raczej ustawiona, no to myk przymkniemy ich z okazji braku okazji. Szczerze? Aż dziw bierze że tyle ludzi daje się robic w konia takim przygłupom ;):D Obudźta się ludzie…

  2. Dandi1981 06.03.2022 09:20

    Tylko ozon zamiast na calej planecie jest tylko na biegunach tam gdzie jest mniej ludzi .

  3. wloczykij 06.03.2022 10:36

    Bla bla bla, ale brednie. Idealnie wieści dla fanów telewizji i mediów społecznościowych.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.