Pożary składowisk odpadów to ogromne zagrożenie

Opublikowano: 10.08.2023 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1235

Palące się coraz częściej składowiska odpadów to ogromne zagrożenie dla środowiska i ludzi – wskazuje dr Sylwia Stegenta-Dąbrowska z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jak zaznacza, skuteczne metody utylizacji odpadów niebezpiecznych są bardzo drogie, a karanie tych, którzy nie przestrzegają przepisów, wydaje się fikcją.

Dr Sylwia Stegenta-Dąbrowska z Katedry Biogospodarki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu podkreśla, że palące się coraz częściej składowiska odpadów to ogromne zagrożenie dla środowiska i ludzi, nie tylko tych mieszkających w najbliższym sąsiedztwie. „Jeśli bowiem spojrzeć na analizy środowiskowe miejsc, w których doszło do takich wypadków, widać wyraźnie duże przemieszczanie się zanieczyszczeń, nawet na odległość kilku kilometrów” – zauważa i zwraca uwagę, że zanieczyszczane jest wówczas całe środowisko: powietrze, gleba, ale i woda, która jest dodatkowym kanałem migracji. „Dodatkowo wiele zanieczyszczeń kumuluje się w środowisku i może skażać je przez wiele lat” – dodaje.

Dlatego — jej zdaniem — po każdym pożarze składowiska odpadów powinny być wykonane szczegółowe badania środowiskowe. „Tak się nie dzieje, ponieważ problemem jest ich bardzo wysoki koszt, ale również zakres analiz, który wymaga współpracy wielu różnych ekspertów. Takie badania są szczególnie ważne w przypadku odpadów niebezpiecznych. To te, które wykazują co najmniej jedną z niebezpiecznych właściwości, np. wybuchowe, utleniające, łatwopalne, drażniące, toksyczne, rakotwórcze, żrące, zakaźne, uczulające czy działające szkodliwie na rozrodczość” – tłumaczy ekspertka. Jak dodaje, wbrew pozorom odpady takie nie są generowane tylko przez zakłady przemysłowe, ale również w naszych domach. To m.in. baterie i akumulatory, resztki farb, lakierów i klejów, środki czyszczące oraz areozole.

Rozmówczyni wskazuje, że odpady niebezpieczne można wprawdzie tymczasowo magazynować, jednak czas ten jest ograniczony do maksymalnie 3 lat i to tylko wtedy, kiedy zachodzą określone w przepisach przesłanki, np. kiedy względy technologiczne nie pozwalają na natychmiastowe przetworzenie odpadów. „Gromadzenie odpadów bez uzasadnienia jest więc zabronione i grozi za to ogromna kara pieniężna. To jednak często tylko teoria” – zauważa dr Stegenta-Dąbrowska.

Dodatkowo — jak tłumaczy — metody przechowania i utylizacja powinny być dostosowane do właściwości danej substancji, tak aby zapewnić bezpieczną utylizację tych odpadów. Dla wielu z nich istnieją dokładne procedury postępowania, np. w przypadku azbestu jest to składowanie, a w przypadku odpadów medycznych spalanie w specjalnych warunkach.

Ekspertka zauważa, że do najpopularniejszych metod utylizacji odpadów niebezpiecznych zalicza się spalanie w temperaturze 850 do 1100 st. C, witryfikację (zeszkliwienie odpadów lub popiołów w bardzo wysokiej temperaturze – przejście w ten stan ogranicza migracje zawartych w odpadach zanieczyszczeń), metodę chemiczną (użycie chloru, immobilizacja w różnych matrycach) oraz mikrofalową i autoklawowanie (usuwanie właściwości patogennych i chorobotwórczych odpadów).

„Wiele krajów na świecie oprócz utylizacji, dostrzega potencjał części odpadów i próbuje odzyskać z nich cenne surowce. To np. odzyskiwanie metali szlachetnych z e-odpadów (które częściowo również są odpadami niebezpiecznymi), lub wykorzystanie azbestu jako materiału budowlanego po wcześniejszych procesach immobilizujacych włókna azbestu (zeszkliwanie, czy rozpuszczanie w środowisku kwaśnym). Prowadzi to w konsekwencji do obniżenia kosztów i zmniejszenia uciążliwości” – tłumaczy naukowczyni.

Jako dobry przykład radzenia sobie z odpadami badaczka UPWr podaje Szwecję, gdzie nie ma wysypisk śmieci, jakie znamy z polskiego krajobrazu. „Skandynawskie państwo może poszczycić się też faktem, że niemal wszystkie wytworzone przez nich śmieci ulegają recyklingowi. Dzięki nowatorskim technologiom i programowi »Odpad daje energię« wyprodukowany ze śmieci gaz jest wykorzystywany do obracania turbin, które generują energię elektryczną, a kompostowniki, czy biooborniki są niezwykle popularne w tej części świata” – mówi. W jej ocenie to z jednej strony zasługa edukacji ekologicznej, która jest na bardzo wysokim poziomie oraz zaangażowania w sprawę każdego obywatela, z drugiej skutecznej polityki karania osób, czy firm, które nie przestrzegają przepisów.

Autorstwo: Agata Tomczyńska
Źródło: NaukawPolsce.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Kazma 10.08.2023 15:02

  Najgorsze jest bardzo długotrwałe skażenie ziemi i wód gruntowych związkami, które wcale nie ulegają biodegradacji a które są bardzo szkodliwe dla środowiska i dla człowieka, a które rośliny jedzone przez człowieka będą kumulowały przez dziesiątki i setki lat. Część trucizn ze spalania się odpadów przedostaje się do atmosfery i z nią się miesza a duża część opada na ziemie na bardzo dużym obszarze a następnie na skutek opadów i grawitacyjnie przedostaje się do gleby, do wód podskórnych i głębszych. Wszędzie składowiska tzw. niebezpiecznych odpadów powinny być pilnie strzeżone przez wojsko lub przez inne wyszkolone służby. Pożar takich składowisk powinien być traktowany na równi z atakiem terrorystycznym lub agresją militarną.

 2. Kazma 10.08.2023 15:07

  Zakładanie, prowadzenie takich składowisk a potem ich podpalanie może to też być celowe działanie finansowane i kierowane przez ludobójczą elitę światową w celu przyspieszenia depopulacji, czyli szybszego lub wolniejszego wymordowywania ludzkości.

 3. sga 10.08.2023 16:27

  korporacje produkuja smieciarskie opakowania
  przez zanizanie cen powoduja bezmyslna konsumpcje spoleczenstwa.
  politycy na ich pasku, klepia im prawo i ulgi.
  jedyne co na ta chwile bez zorganizowanego oporu
  mozemy kupowac tylko od siebie nawzajem.
  lub z znajomymi kupowac od rolnikow bezposrednio.

  nic innego nie przychodzi mi na ta chwile do glowy, co moglibysmy zrobic z legalnych dzialan (realnych)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.