Pożar w Czarnobylu ugaszono. Co z promieniowaniem?

Opublikowano: 15.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 758

Pożar w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej został ugaszony, gaszenie tlenia potrwa jeszcze kilka dni, poinformował szef Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy Mykoła Czeczetkin w raporcie dla prezydenta kraju Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraińscy ratownicy od 10 dni nie byli w stanie ugasić pożaru w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. „Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy potrzebuje jeszcze kilku dni, aby ugasić tlenie, które pozostało po pożarze w Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i w okolicach… Na pytanie prezydenta, kiedy dokładnie ustanie pożar w strefie wykluczenia, Mykoła Czeczkin odpowiedział, że pożaru już nie ma” – poinformowała służba prasowa prezydenta Ukrainy.

Poinformowano, że wczoraj wieczorem sytuacja pogorszyła się z powodu silnego wiatru, dlatego pożar był trudny do opanowania. Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych wysłała więcej sprzętu i personelu w celu ugaszenia pożaru. Deszcz pomógł strażakom szybciej poradzić sobie z sytuacją. „Wczoraj straż pożarna łącznie wykonała 227 lotów, zużyto 500 ton wody. Tło promieniowania w Strefie Wykluczenia pozostaje w normie i nie rośnie” – poinformował Czeczkin. Według niego w momencie gaszenia pożaru w Strefie Wykluczenia ratownicy robili wszystko, aby ogień nie objął składów amunicji wojskowej, obiektów „Ukrytie”, „Wektro”, stacji dystrybucyjnej Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i składowisk odpadów radioaktywnych.

Trwające od 4 kwietnia pożary lasów elektrowni w Czarnobylu na Ukrainie nie mają wpływu na sytuację radiacyjną w Polsce – napsał wicedyrektor rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz na „Twitterze”. „Wskazania ze stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych nie odbiegają od normy i nie wskazują na pojawienie się izotopów promieniotwórczych” – dodał.

Pożary lasów wybuchły 4 kwietnia na powierzchni 20 hektarów, 7 kwietnia zajęły już terytorium 35 hektarów. Ukraińskie służby 5 kwietnia ustaliły tożsamość osoby podejrzanej o związek z podpaleniem na terytorium leśnictwa Kotowski. Wszczęto sprawę karną. Osoby, które mieszkają w miejscowości Polesskoje w strefie wykluczenia, zostały ewakuowane.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.