Pożar na Zamku Książ

Opublikowano: 11.12.2014 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 571

Wczoraj wybuchł pożar na Zamku Książ w Wałbrzychu – trzecim co do wielkości zamku w Polsce i jednym z najważniejszych zabytków Dolnego Śląska. Płomienie ogarnęły dach obiektu. Jak informują przedstawiciele miasta, muzealia nie są zagrożone.

W akcji wzięło udział ponad dwadzieścia zastępów straży pożarnej, ściągnięto dodatkowe siły z sąsiednich powiatów oraz z Wrocławia. Ewakuowano wszystkich ludzi znajdujących się w obiekcie. Nikt nie ucierpiał. Jak informują strażacy, akcja była bardzo skomplikowana (zarówno w związku z charakterem obiektu, jak i silnym wiatrem). Płomienie ogarnęły górne partie zamku: najwyższą kondygnację i dach.

– Na miejscu są pracownicy spółki, jej prezes i prezydent miasta. Na chwilę obecną strażacy opanowali ogień, ale akcja gaśnicza wciąż trwa. Spaliło się około 100 metrów niedawno wyremontowanego dachu nad częścią barokową zamku. Szczęściem w nieszczęściu jest fakt, iż w pomieszczeniach pod dachem nie było żadnych cennych muzealiów, ani innych elementów historycznych – mówił wczoraj Histmagowi rzecznik prasowy Wałbrzycha Arkadiusz Grudzień.

Zamek Książ został wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego w latach 1288-1292. W kolejnych wiekach rozbudowywany był przez jego potomków, a następnie władców czeskich, którzy od końca XIV w. władali tymi terenami. W 1497 r. król Czech Władysław Jagiellończyk sprzedał zamek swojemu dworzaninowi. Po kilku latach trafił on w ręce rodziny Hobergów/Hochbergów, która w XVIII w. stała się także właścicielem Wałbrzycha. Zniszczony w czasie wojny trzydziestoletniej Książ najpierw otoczono ogrodami w stylu francuskim, a na początku XVIII w. przebudowano go w stylu barokowym (w tej szacie oglądamy go do dziś). Hochbergowie władali zamkiem do drugiej wojny światowej, kiedy to obiekt przejęło państwo niemieckie. Książ został przygotowany na jedną z kwater Hitlera, wybudowano pod nim m.in. podziemny schron, służący jako magazyn zbiorów ewakuowanych z Berlina. W 1945 r. zamek zdewastowali żołnierze Armii Czerwonej. W drugiej połowie lat 50. zamek zabezpieczono, a od 1971 r. przeprowadzono prace renowacyjne.

– Pożar nie wpłynie w znacznym stopniu na funkcjonowanie obiektu i nie spowoduje ograniczenia ruchu turystycznego – dodał rzecznik.

Autor: Piotr Olejarczyk, Tomasz Leszkowicz
Na podstawie: gazetawroclawska.pl, rmf24.pl, tvn24.pl
Zdjęcie: Jar.ciurus
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.