Powstawanie gwiazd w zderzających się galaktykach

Opublikowano: 16.07.2015 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 647

Po obserwacji ponad 20 000 łączących się galaktyk astrofizycy doszli do wniosku, że gdy dochodzi do połączenia się mniej masywnej galaktyki z bardziej masywną, ta bardziej masywna powoduje, że mniej masywna przestaje produkować nowe gwiazdy. Gdy zaś dochodzi do połączenia galaktyk o takich samych masach, obie zaczynają produkować gwiazdy w przyspieszonym tempie. Autor badań, astrofizyk Luke Davies z University of Western Australia, przypomniał przy okazji, że Galaktyka Andromedy zmierza w kierunku Drogi Mlecznej z prędkością około 400 000 km/h. “Nie ma co panikować. Te galaktyki nie zderzą się jeszcze przez około 4 miliardy lat. Jednak badanie takich kolizji pozwala nam lepiej zrozumieć jak rosną i ewoluują galaktyki” – dodaje uczony.

Dotychczas sądzono, że podczas kolizji dwóch galaktyk zawsze dochodzi do znacznego przyspieszenia powstawania gwiazd. Davies odkrył, że to, czy po zderzeniu w galaktyce gwiazdy zaczną powstawać w szybszym tempie lub czy w ogóle zaczną powstawać, zależy od masy galaktyki względem tej, z którą się zderzyła.

“Gdy zderzają się dwie galaktyki o podobnej masie, w obu wzrasta tempo narodzin gwiazd. Jednak gdy któraś z galaktyk jest znacznie bardziej masywna od drugiej, kolizja również wpływa na tempo powstawania w nich gwiazd, jednak w odmienny sposób. Bardziej masywna galaktyka zaczyna szybciej produkować gwiazdy, podczas gdy w drugiej przestają one powstawać. Może się tak dziać, gdyż bardziej masywna galaktyka zabiera tej drugiej cały gaz albo też dlatego, że uniemożliwia jej nabywanie nowego gazu” – mówi Davies.

Autorstwo: Mariusz Błoński
Na podstawie: ScienceNewsLine.com
Źródło: KopalniaWiedzy.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.