Powstanie rejestr wrodzonych wad rozwojowych

Opublikowano: 05.08.2014 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 393

Ministerstwo Zdrowia tworzy kolejny rejestr medyczny w oparciu o kontrowersyjną ustawę o systemie informacji w ochronie zdrowia. Tym razem, na podstawie rozporządzenia, powstanie rejestr wrodzonych wad rozwojowych.

Ma on umożliwić monitorowanie stanu zdrowia noworodków oraz zapotrzebowania na świadczenia medyczne. W rejestrze znajdą się dane wszystkich dzieci, u których w okresie prenatalnym oraz po urodzeniu rozpoznano wadę wrodzoną.

Panoptykon wziął udział w konsultacjach społecznych dotyczących rejestru. Zdaniem fundacji postanowienia projektu rozporządzenia są zbyt ogólne i nie dają odpowiednich gwarancji ochrony prywatności pacjentów. Szczególnie niejasny jest katalog danych, które mają być przetwarzane w rejestrze. Resort zdrowia uznał, że w tym wypadku potrzebne jest gromadzenie m.in informacji o wywiadzie rodzinnym czy „danych urodzinowych”. Jednak pojęcia te nie są precyzyjne. W konsekwencji trudno ocenić, czy zakres przetwarzanych w rejestrze danych będzie adekwatny do celu jego utworzenia.

Źródło: Fundacja Panoptykon


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. jeszcze 05.08.2014 12:48

  Oczywiście. Niby po co zbiera się te dane…

 2. dagome12345 05.08.2014 12:52

  do @W.

  Zgadzam się całkowicie z twoim wpisem. Pierwszym krokiem ( przed następnym zbrodniarzem) będzie wykorzystywanie tych informacji np: przez korporacje itd do eliminacji “słabych” pracowników czyli w rezultacie do tworzenia społeczeństwa A i B – jak w filmie Gattaca:(. Urodzisz się z wada serca wiec już na wstępie swojego życia możesz pożegnać się z kariera inżyniera , lekarza lub naukowca bo inwestowanie w twoją edukację będzie nieopłacalne . Nikt nie będzie sobie zaprzątał głowy taką możliwością ,że choć masz wadę to możesz przyczynić się do wielkiego odkrycia .

 3. MichalR 05.08.2014 17:34

  Hitler nie był eugenikiem. Był on co najwyżej zaciekawiony pracami eugeników którzy w latach 30 ubiegłego wieku mieli świetną reklamę co spowodowało że dał im zielone światło.

  Co do artykułu – mi też pierwsze co się nasunęło to państwowe planowanie niepłodności u osób z chorobami wrodzonymi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.