Powstanie nowa siedziba Muzeum Historii Polski

Opublikowano: 03.06.2018 | Kategorie: Historia, Kultura i sport, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 310

Do 659 mln złotych – tyle ma kosztować budowa nowej siedziby Muzeum Historii Polski w Warszawie. 30 maja dyrektor muzeum Robert Kostro podpisał umowę z prezesem firmy Budimex S.A. Dariuszem Blocherem. Docelowo prace mają zostać ukończone do 13 lutego 2021 r.

30 maja w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie spotkali się dyrektor Muzeum Historii Polski w Warszawie Robert Kostro oraz prezes firmy budowlanej Budimex S. A. Dariusz Blocher w celu podpisania umowy na budowę nowej siedziby Muzeum Historii Polski na warszawskim Żoliborzu. Na uroczystości pojawili się także wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, wiceminister kultury Jarosław Sellin i wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz.

Obiekt ma zostać wybudowany na Cytadeli Warszawskiej, w miejscu nazwanym Cytadelą Muzeów. Będzie funkcjonować obok Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum X Pawilonu oraz Muzeum Katyńskiego (dwa ostatnie już istnieją, pierwsze zaś znajduje się w fazie projektów). Zajmie lokalizację przy ulicy Dymińskiej 13 (warszawski Żoliborz) i będzie miał powierzchnię wynoszącą ok. 44 tys. m2, z czego 7 tys. zajmie wystawa stała, a 1,5 tys. wystawa czasowa.

Oprócz tego znajdą się tam m.in. magazyny i pracownie konserwatorskie, sala kinowa i sala wykładowa. Całość mieścić się będzie na 6 kondygnacjach, w tym 2 podziemnych. Cały kompleks muzealny razem zajmie ponad 30 ha. Obecnie Muzeum mieści się w Warszawie przy ulicy Mokotowskiej (dzielnica Śródmieście) i jest to siedziba tymczasowa.

Budynek zaprojektowała stołeczna pracownia architektoniczna WXCA, która współtworzyła już m. in. budynek Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, Bulwary Wiślane, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach czy obiekt Muzeum Narodowego w Krakowie.

Wykonawcą prac wybrano – spośród trzech oferentów – warszawską firmę Budimex S.A. Firma ma na swoim koncie prace m.in. przy budowie Muzeum Śląskiego w Katowicach czy Sanktuarium Maryjnym w Licheniu.

Muzeum Historii Polski w Warszawie powołano do życia w dn. 2 maja 2006 roku. Docelowo instytucję w nowej siedzibie odwiedzać ma pół miliona turystów rocznie. Wedle zapowiedzi Ministerstwa Kultury ma być to „jedno z najnowocześniejszych muzeów powstających obecnie w Polsce i Europie”.

Autorstwo: Tomasz Brodzki
Zdjęcie: Cezary p
Na podstawie: money.pl, metrowarszawa.gazeta.pl, muzhp.pl, mkidn.gov.pl, budimex.com.pl [1] [2]
Źródło: Histmag.org
Licencja: CC BY-SA 3.0

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kopydlok
Użytkownik
kopydlok

Skoro muzeum historii żydów polskich już powstało to teraz czas na Muzeum Historii Polski. Ciekawe priorytety?

luzak1977
Użytkownik
luzak1977

Jest tyle potrzeb w kraju. Może jakiś pomnik?