Powstańcy wyparci z centrum Damaszku

Opublikowano: 21.07.2012 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 693

71-letni Hisham Ikhtiyar, szef Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Syrii (lokalnych służb specjalnych), człowiek z otoczenia prezydenta Baszara al-Assada, zmarł 20 lipca w szpitalu z powodu obrażeń odniesionych na skutek wybuchu, który miał miejsce 18 lipca, podaje Agence France Presse powołując się na syryjską telewizję państwową. Wśród ludności syryjskiej Główny Urząd Bezpieczeństwa ma sławę okrutnych i bezwzględnych służb specjalnych, które posiadają agentów we wszystkich grupach społecznych Syrii. Jak informowano wcześniej, w wyniku wybuchu, do którego doszło 18 lipca podczas spotkania szefów sił bezpieczeństwa, zginął minister obrony i jego zastępca, a także asystent wiceprezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego.

Syryjscy powstańcy 20 lipca oficjalnie ogłosili o „odwrocie” ze dzielnicy Midan w stolicy Syrii, w której utrzymywali się oni przez pięć dni, podaje Reuters. Źródła w rządzie potwierdzają tę informację, informując o „całkowitym oczyszczeniu Midanu z uzbrojonych band”. Syryjska telewizja pokazała wziętych do niewoli powstańców ze związanymi rękami, a także zabraną im broń, w tym amunicję z oznaczeniem „Wyprodukowano w USA”.

Iraccy żołnierze odgrodzili główny punkt tranzytowy na granicy z Syrią betonowym murem, który jest w stanie wytrzymać uderzenia pocisków. Irak podjął ten radykalny krok po zajęciu przez bojowników Wolnej Armii Syryjskiej punktów kontrolnych na granicy Iraku i Syrii. Według relacji świadków naocznych powstańcy zniszczyli i spalili większość syryjskich punktów kontrolnych na przejściach granicznych. Niemniej jednak nie naruszyli oni granicy z Irakiem.

Jak podaje “The Guardian”, powstańcy zostali zmuszeni do odwrotu również z przygranicznego posterunku Bab al-Hawa na północy kraju. Zajęli oni ten posterunek dzień wcześniej, jednak rankiem 20 lipca zostali stamtąd wyparci przez wojska rządowe.

Tymczasem wczoraj (w piątek) Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucja o przedłużeniu misji obserwatorów w Syrii. Projekt rezolucji został opracowany na podstawie dwóch dokumentów przedłożonych przez Pakistan i Wielką Brytanię. Pierwszy z nich przewidywał techniczne przedłużenie mandatu obserwatorów na 45 dni bez żadnych warunków. Zachodni projekt proponował dać misji pokojowej jeszcze 30 dni, ale żądał również od Damaszku położenia kresu przemocy i wycofania z miast ciężkiego sprzętu wojskowego.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.