Powstało cyfrowe narzędzie do pomiaru równości płci w nauce

Opublikowano: 22.09.2022 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 691

Cyfrowe narzędzie do pomiaru równości płci w nauce opracowali eksperci z Ośrodka Przetwarzania Informacji – Państwowego Instytutu Badawczego. Umożliwia m.in. wgląd w dane na temat kobiet zatrudnionych w sektorze nauki w Polsce i w Europie. Narzędzie powstało w ramach projektu GenderAction.

Z danych otrzymanych z niego wynika, że w polskiej nauce potrzebna jest intensyfikacja działań w kierunku równości płci. Pod względem udziału kobiet wśród profesorów sytuacja w Polsce wygląda co prawda podobnie jak w innych państwach UE-27 – (Polska – 25 proc., UE-27 – 26 proc.). Jednak OPI PIB podało też, że udział kobiet w gremiach decyzyjnych jest nieco niższy niż średnia dla UE-27 (Polska – 25 proc, UE-27 – 31 proc.). Największą różnicę widać natomiast w liczbie doktorantek w naukach ICT, czyli informacyjnych i komunikacyjnych (Polska – 10 proc., UE-27 – 23 proc).

„W projekcie GenderAction, w którym wzięli udział badacze OPI, udało się połączyć aspekt społeczny, czyli analizowania polityki naukowej w obszarze równości płci z aspektem technicznym, czyli budowaniem narzędzi, które wspomagają podejmowanie decyzji w tym zakresie. W projekcie pracowali zarówno nasi informatycy, jak i eksperci z zakresu analizy danych. Efektem tych prac jest narzędzie IT, które w prosty sposób mierzy równość płci. Każdy może skorzystać z dashboardu OPI i sprawdzić, jak kształtuje się udział kobiet i mężczyzn na różnych poziomach nauki, do czego serdecznie zachęcam” – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor OPI PIB dr inż. Jarosław Protasiewicz.

Z pomocą narzędzia można sprawdzić, jak kształtuje się udział kobiet i mężczyzn wśród studentów i absolwentów studiów z różnych dziedzin w Polsce i w innych krajach europejskich. Pozwala także uzyskać dane na temat kobiet zatrudnionych w sektorze nauki.

Konsorcjum projektu GenderAction składało się z aż 13 członków i 5 partnerów stowarzyszonych. Całość koordynował Instytut Socjologii Czeskiej Akademii Nauk. Budżet projektu wyniósł prawie dwa miliony euro. Został sfinansowany z programu ramowego Horyzont 2020. Projekt będzie kontynuowany. Pierwszego czerwca tego roku zainaugurowany został GenderActionPlus w ramach programu ramowego Horyzont Europa. Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy również bierze w nim udział.

Narzędzie dostępne jest TUTAJ.

Autorstwo: Szymon Zdziebłowski
Zdjęcie: brendageisse (CC0)
Źródło: NaukawPolsce.pl

4

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.