Powstała Republika Sudanu Południowego
REPUBLIKA POŁUDNIOWEGO SUDANU. O północy z 8 na 9 lipca Republika Sudanu Południowego ogłosiła niepodległość stając się tym samym 193. państwem na świecie. Stało się tak sześć lat po zakończeniu wojny domowej i sześć miesięcy po referendum, w którym mieszkańcy południa Sudanu zagłosowali za oddzieleniem się od północy.
W stolicy kraju, Dżubie, w mauzoleum poświęconemu pamięci Johna Garanga, długoletniego lidera Ludowego Ruchu Wyzwolenia Sudanu (Sudan People’s Liberation Movement, SPLA), odbyły się uroczystości z udziałem przywódców kilku państw afrykańskich i oficjalnych delegacji z całego świata w tym sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych Ban Ki-muna. W ceremonii wziął udział także prezydent Sudanu Omar al-Baszir.
„O to właśnie walczyliśmy. Teraz nie musimy żyć pod niczyim panowaniem, tylko sami będziemy planować swoją przyszłość” – powiedział telewizji Al-Dżazira żołnierz Joseph Bol. „Niepodległość oznacza także możliwość rozwoju naszego kraju” – stwierdził z kolei Thon Jacob jeden ze świętujących powstanie nowego państwa na nabożeństwie w Emmanuel Church. „Jesteśmy wolni. Do tej pory znaliśmy tylko wojnę, teraz poznamy też pokój” – dodała młoda kobieta Helen Joseph.
Sudan Południowy jest zamieszkany przez ponad 200 grup etnicznych, w tym m.in. Dinka, Sziluk, Nuer, Acholi oraz Lotuhu. Większość mieszkańców to chrześcijanie, w tym m.in. rzymskokatolicy, episkopalianie, zielonoświątkowcy, baptyści, wierni Ewangelickiego Kościoła Sudanu, prawosławnego Patriarchatu Aleksandrii czy Kościoła koptyjskiego, a także wyznawcy tradycyjnych wierzeń animistycznych. Językami urzędowymi nowego państwa są angielski i arabski.
Opracowanie: Szymon Martys
Źródło: Lewica