Powstał Tymczasowy Rząd Papui Zachodniej

Opublikowano: 07.12.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2253

1 grudnia 2020 roku Benny Wenda, przewodniczący Zjednoczonego Ruchu Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) ogłosił utworzenie Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej funkcjonującego na podstawie „Tymczasowej Konstytucji”. ULMWP pełni funkcję organizacji parasolowej dla formacji niepodległościowych w Papui Zachodniej, reprezentując Zachodnich Papuasów w ich staraniach o uwolnienie się spod okupacji indonezyjskiej oraz uszanowanie prawa do samostanowienia na forum międzynarodowym. Powołanie na bazie ULMWP, Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej, stanowi krok mający w zamierzeniu potwierdzić gotowość do przejęcia przez Zachodnich Papuasów rządów nad własnym terytorium i przygotowania ludu Papui Zachodniej do referendum niepodległościowego. To również sygnał wysłany do indonezyjskiego rządu, że może on opuścić zachodnią część Nowej Gwinei, gdyż Zachodni Papuasi są w stanie stworzyć własne, odrębne struktury państwowe i organizacyjne.

Powołanie Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej jest następstwem konsekwentnych prób administracji Indonezji przedłużenia wygasającej w przyszłym roku „Specjalnej Autonomii” dla Papui Zachodniej. Specjalna Autonomia dla Papui Zachodniej powołana do życia w 2001 roku, z końcem 2021 roku dokona swojego żywota. Indonezyjski rząd bez konsultacji z mieszkańcami Papui Zachodniej zamierza narzucić im nową wersję tej samej Ustawy znanej jako Specjalna Autonomia II (Otsus Jidil II). Jednocześnie indonezyjskie władze starają się tłumić wszelkie głosy przeciwne, aresztując nie tylko zwolenników niepodległości, ale jak np. w Manokwari, urzędników pracujących w ramach Specjalnej Autonomii, którzy postanowili przedyskutować ten problem na forum społecznym.

Data utworzenia Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej jest nieprzypadkowa. 1 grudnia 2020 roku Rada Nowej Gwinei, jeszcze w okresie obecności Holendrów, podniosła flagę Papui Zachodniej jako symboliczną zapowiedź utworzenia niepodległego państwa Papui Zachodniej.

Obejmując funkcję tymczasowego prezydenta, Benny Wenda powiedział, że jest gotów „usiąść z prezydentem Indonezji, Joko Widodo na szczeblu międzynarodowym i uzgodnić proces zakończenia tego konfliktu raz na zawsze, w drodze mediacji międzynarodowej [… [ To nie jest czas na operacje wojskowe i morderstwa”.

OŚWIADCZENIE PREZYDENTA TYMCZASOWEGO RZĄDU PAPUI ZACHODNIEJ, BENNY’EGO WENDY – 1 GRUDNIA 2020 ROKU

„Ogłaszamy dzisiaj utworzenie Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej. Jesteśmy gotowi do przejęcia naszego terytorium i nie będziemy się już kłaniali nielegalnym rządom. Od dzisiaj, 1 grudnia 2020 roku, zaczynamy wdrażać własną konstytucję i odzyskiwać suwerenną ziemię […].

Nasze prawo do samostanowienia zostało nam odebrane przez Indonezję w 1963 roku. Nasze wcześniejsze deklaracje i manifesty z lat 1961, 1971, 1988, 2000, 2011 i 2014, prowadzą nas do tego historycznego dnia. Uznajemy te wszystkie manifesty i deklaracje. Zjednoczeni tworzymy usankcjonowaną prawnie strukturę zdolną do kontrolowania naszego kraju i przywrócenia niepodległości obiecanej nam w 1961 roku. W przyszłości powołamy premiera i pełen gabinet ministerialny.

Tymczasowy Rząd Papui Zachodniej ogłasza obecność państwa indonezyjskiego w Papui Zachodniej za nielegalną. Odrzucamy wszelkie prawa narzucone przez Dżakartę i nie będziemy ich przestrzegać. Odrzucamy rozszerzenie „Specjalnej Autonomii” Dżakarty wraz z przywódcami kościołów protestanckich i katolickich, grupami społecznymi oraz 102 organizacjami, które masowo poparły petycję przeciwko jej odnowieniu (Petycja Ludu Papuaskiego). Mamy teraz własną konstytucję, własne prawa i własny rząd. Najwyższy czas, aby państwo indonezyjskie opuściło nasz kraj.

Mój Lud, My Wszyscy musimy zjednoczyć się razem w ramach nowego Rządu Tymczasowego i Tymczasowej Konstytucji. Do tego momentu kroczyliśmy długą drogą i jest to jedyna droga do naszej wolności. Musimy się razem zjednoczyć dla naszego przeznaczenia, w jednym duchu, aby bronić naszej suwerenności i prawa do samostanowienia”.

REAKCJA INDONEZJI

Indonezyjska administracja od momentu wkroczenia do Papui Zachodniej w latach 1960 zabiła ponad 100 tysięcy Zachodnich Papuasów, a niektóre rachuby wskazują na znacznie wyższą liczbę ofiar śmiertelnych. Dążąc do całkowitej supremacji w Papui Zachodniej jako własnej macierzy, indonezyjskie władze odrzucają jej samostanowienie penalizując działalność niepodległościową jako formę zdrady, napadu i aktu wywrotowego. Od sierpnia 2018 roku wskazując na jego kontakty z Zachodnimi Papuasami, Indonezja więzi również „za zdradę” polskiego turystę Jakóba Skrzypskiego, jako pierwszego obcokrajowca w historii Indonezji. Benny Wenda który został Prezydentem Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej, zanim zbiegł, był więziony i torturowany przez indonezyjską administrację, a potem gdy przebywał już na uchodźctwie w Wielkiej Brytanii, Dżakarta próbowała go ścigać za pośrednictwem Interpolu.

Wobec deklaracji utworzenia Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej, reakcja indonezyjskiej władzy pozostaje równie dezawuująca. Menkopolhukam Mahfud, indonezyjski minister ds. koordynacji polityki, prawa i praw człowieka orzekł, że „Benny Wenda tworzy iluzoryczne państwo, kraj, który nie istnieje. Co to jest Papua Zachodnia?” – zapytał retorycznie. Mahfud odniósł się również do Aktu Wolnego Wyboru z 1969 roku jako „plebiscytu”, który zjednoczył Papuę Zachodnią z Indonezją [w jego narracji dobrowolnie] i Organizacja Narodów Zjednoczonych nie może „decydować w tej samej sprawie drugi raz”. Indonezyjski minister deklarację Benny’ego Wendy uznał za akt zdrady, ale jej następstwa są na razie na tyle małe, że nie mogą być ścigane przez prawo. Zdaniem Mahfuda, wystąpienie Benny’ego Wendy jest zaproszeniem do popełnienia przestępstwa, a jeśli ktoś je popełni na terytorium indonezyjskim będzie ścigany przez prawo.

Powyższe stanowisko odpowiada indonezyjskiemu status quo i jest podpierane chociażby przez indonezyjskiego profesora ds. prawa międzynarodowego Hikhamanto Juwana, który w pisemnym oświadczeniu uznał, że „ta deklaracja nie ma podstaw, dlatego nie jest uznawana przez inne kraje”. Jego zdaniem władze w Dżakarcie powinny przemilczeć i zignorować tę deklarację. Szef Informacji regionalnego dowództwa obrony indonezyjskiej armii, Suriastawa powiedział, że w obu indonezyjskich prowincjach w Papui Zachodniej panuje spokój, a ostatnie deklaracje Benny’ego Wendy, który „podżegał do przemocy” to sprawa dla indonezyjskiej policji (Polri).

Mimo to Retno Marsudi, minister spraw zagranicznych Indonezji, wezwała brytyjskiego ambasadora w Dżakarcie, Owena Jenkinsa, by wyrazić swoje stanowisko i prawdopodobnie rozeznać się w aktualnym statusie Benny’ego Wendy, który pozostaje azylantem w Wielkiej Brytanii. Zdaniem rzecznika indonezyjskiego MSZ, Teuku Faizasyaha, brytyjski ambasador podczas komunikacji miał również usłyszeć ze strony indonezyjskiej dyplomacji oskarżenia pod adresem Benny’ego Wendy związane z „dezinformacją, oszczerstwami, podżeganiem oraz organizowaniem zbrodni i zabójstw w Papui”.

REAKCJA W PAPUI ZACHODNIEJ

Buchtar Tabuni, kilkukrotny więzień polityczny, kryminalizowany przez indonezyjskie władze, reprezentuje Parlament Narodowy Papui Zachodniej (PNWP), jedną z trzech głównych frakcji współtworzących Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP) i zarazem pełni funkcję przewodniczącego Legislatywy ULMWP. Jeszcze kilka dni przed deklaracją Benny’ego Wendy wezwał on obywateli Papui Zachodniej – zarówno tych indywidualnych, jak i zrzeszonych w organizacjach – do przyjęcia Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej.

Przewodniczący Stowarzyszenia Kościołów Baptystów Papui Zachodniej, pastor Socrates Sofyan Yoman, oficjalnie pogratulował decyzji o utworzeniu Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej, wyrażając szacunek pod adresem Benny’ego Wendy. „Wszyscy Zachodni Papuasi chcą być niepodlegli. Wiem to od dzieciństwa. Gratuluję Benny’emu. Jest jak prorok Mojżesz, który uratował Izraelitów. […] Benny Wenda jest osobą pokorną i powinniśmy go wspierać […] Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej, Komitet Narodowy Papui Zachodniej, Armia Narodowego Wyzwolenia Papui Zachodniej –  popieram wszystkie formy walki o niepodległość Papuasów. Oni są wojownikami i głosicielami dobrej nowiny, którzy zastępują pastorów kościelnych poza amboną, w społeczeństwie” – oświadczył Sofyan Yoman, uznawany przez indonezyjski wywiad za jednego z najbardziej niewygodnych zwolenników niepodległości Papui Zachodniej.

Laurenzus Kadepa, Zachodni Papuas, który zasiada w Regionalnym Zgromadzeniu Ludowych Reprezentantów (DPR-P) w indonezyjskiej prowincji Papua, zaapelował do indonezyjskich władz w Dżakarcie, aby nie reagowały gwałtownie na oświadczenie o utworzeniu Tymczasowego Rządu Papui Zachodniej, gdyż najważniejszym pozostaje uniknięcie rozlewu krwi i pogłębienia kryzysu humanitarnego, który już i tak, jego zdaniem, trwa w Papui Zachodniej, w regionach Nduga czy Intan Jaya.

Zgodnie z przewidywaniami wobec oświadczenia o utworzeniu Tymczasowego Rządu Papui, zdystansowała się Armia Narodowego Wyzwolenia Papui Zachodniej (TPN-PB), która pozostaje poza strukturami ULMWP. „TPN-PB nie uznaje oświadczenia Benny’ego Wendy, ponieważ ogłosił on swą deklarację w obcym kraju, który nie ma legitymacji większości Papuasów, a także znajduje się poza jurysdykcją rewolucji” – powiedział rzecznik TPN-PB, Sebby Sambom. TPN-PB jednoczy w swoich ramach kilka aktywnych grup partyzanckich, które na przestrzeni ostatnich dwóch lat przeprowadziły kilka głośnych ataków wymierzonych w obecność indonezyjskiego wojska i infrastruktury w odległych regionach Papui Zachodniej. Reakcja TPN-PB na ostatnią deklaracje oddaje narastające różnice między tą organizacją a cywilno-dyplomatycznym organizacjami skupionymi pod parasolem ULMWP. Wcześniej przez wiele lat środowiska te unikały publicznie wzajemnej krytyki.

Zjednoczony Ruch Wyzwolenia Papui Zachodniej (ULMWP), którego przewodniczącym jest Benny Wenda, jest uznawany przez kraje melanezyjskie zrzeszone przy Melanesian Spearhead Group, jako prawomocna reprezentacja niepodległościowo nastawionych Zachodnich Papuasów na forum MSG.

Autorstwo: Damian Żuchowski
Na podstawie: Ulmwp.org, Nusadaily.com, CNNIndonesia.com, Jubi.co.id [1] [2], Tabloid-wani.com, BBC.com
Źródło: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.