Powstał kościół popierający Cháveza

Grupa duchownych różnych wyznań utworzyła w Wenezueli Katolicki Kościół Reformacyjny, wspierający ideały rewolucji boliwariańskiej prezydenta Hugo Cháveza.

29 czerwca w luterańskim kościele św. Pawła w Ciudad Ojeda arcybiskup Konserwatywnego Kościoła Anglikańskiego Ameryki Północnej Dale Climie, prymas Latynoamerykańskiego Kościoła Anglikańskiego Leonardo Marin i biskup Anglikańskiego Kościoła Meksyku Jorge Perez wyświęcili trzech pierwszych księży Katolickiego Kościoła Reformacyjnego.

Kościół ten nie uznaje homoseksualizmu i biseksualizmu za grzech, zezwala na rozwód w przypadkach zdrady małżeńskiej i gwałtu w małżeństwie, a kapłani nie muszą przestrzegać celibatu.

Charakterystyczną cechą nowego wyznania jest poparcie dla obecnych władz Wenezueli. Całkowicie popieramy socjalistyczny projekt prezydenta Cháveza – stwierdził Enrique Albornoz, jeden z biskupów kościoła. Władze Katolickiego Kościoła Reformacyjnego zadeklarowały że chcą aktywnie uczestniczyć w rewolucyjnym procesie w Wenezueli.

Kościół ma obecnie 2 tysiące wiernych, głównie w stanie Zulia. Jego zwierzchnikiem jest arcybiskup Leonardo Marin Saavedra (na zdjęciu), dotychczas pełniący funkcję prymasa Latynoamerykańskiego Kościoła Anglikańskiego.

Nowy kościół skrytykował przewodniczący Konferencji Episkopatu Wenezueli, arcybiskup Maracaibo Ubaldo Santana. Wezwał on wiernych Kościoła Rzymskokatolickiego aby nie dali się oszukać kościołowi który przywłaszczył sobie nazwę katolicki. Kardynał Jorge Urosa Sabino nazwał członków nowej wspólnoty heretykami i dysydentami.

Od Katolickiego Kościoła Reformacyjnego odcięła się Diecezja Wenezuelska Episkopalnego Kościoła USA. Chcemy dać jasno do zrozumienia, w imieniu Wspólnoty Anglikańskiej, że Leonardo Marin Saavedra, który sam siebie określa jako arcybiskup Latynoamerykańskiego Kościoła Anglikańskiego, nie jest za takiego uważamy przez anglikan na świecie. Aby należeć do Wspólnoty Anglikańskiej trzeba być w kanonicznej łączności z prymasem Canterbury – czytamy w jej stanowisku. Inicjatywę skrytykował także Ewangelicko-Luterański Kościół Wenezueli.

Autor: Szymon Martys
Źródło: Internacjonalista