Powstaje Konfederacja Rdzennych Narodów Bliskiego Wschodu

Opublikowano: 02.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1874

Na spotkaniu zorganizowanym w sierpniu 2020 roku przez jazydzkie autonomiczne terytorium Ezidikhanu w północnym Iraku, przedstawiciele ludów plemiennych, mniejszości etnicznych i religijnych z całego Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, uzgodnili ramy dla regionalnego sojuszu narodów, ludów i grup bezpaństwowych walczących o samostanowienie i autonomię.

W spotkaniu, które odbyło się na terytorium Ezidikhanu, w Shingalu, zwanym również Sindżarem, wzięli udział przedstawiciele Mandajczyków, Zaratusztrian i Jazydów. Własne poparcie wyrazili poprzez łącza telekonferencyjne Szabacy z Iraku, Arabowie Ahwazi z Iranu, Berberowie z Libii, a także palestyńscy Beduini mieszkający w Izraelu. W gronie szesnastu członków-inicjatorów znajduje się również Konfederacja Plemienna al-Dulaimi i syryjscy Al-Sham.

Delegaci zapowiedzieli utworzenie Konfederacji Rdzennych Narodów Bliskiego Wschodu otwartej dla wszystkich bezpaństwowców w regionie. Zwróciwszy uwagę na to, że również Kawliya i Yarsani, mieszkający w Iraku i Iranie, zgłosili własne zainteresowanie, Nallein Sowillo, minister sprawiedliwości Ezidhikanu wyraziła nadzieje sojuszników: „Oczekujemy, że jeszcze więcej rdzennych narodów przystąpi do Konfederacji […] Wszyscy jesteśmy naturalnymi sojusznikami. Dlatego nazywamy to przymierzem Pierwszych Ludów. Reprezentujemy starożytne dziedzictwo różnorodności etnicznej i religijnej Bliskiego Wschodu.

Podpisanie traktatu inicjacyjnego odbyło się w sierpniu 21 sierpnia 2020 roku w Shingalu. Negocjacje i rozmowy w tej sprawie prowadzono kuluarowo na przestrzeni ostatniego roku. Dlatego ogłoszenie sojuszu składającego się z tak różnych i odległych grup etnicznych i religijnych wywołało zaskoczenie wśród obserwatorów. Szczególny udział w tym przedsięwzięciu odegrali przedstawiciele Jazydów, mniejszości, która doświadczyła najazdu i ludobójstwa w ostatnich latach ze strony quasireliginej grupy znanej pod akronimem ISIS/Daesh (tzw. Państwo Islamskie). To pierwsza w historii konfederacja łącząca rdzenne narody „środkowo-wschodnie”. „W ostatnim czasie doszło do pokojowego i integracyjnego współistnienia wszystkich społeczności na równinach Niniwy, w tym Szabaków, Mandejczyków i Jazydów. Ten traktat jest ważny dla ustanowienia praw ludów plemiennych” – powiedział Hamza al-Najjar przywódca Szabaków.

„Ezidikhan jest mocno zaangażowany w wymierzanie sprawiedliwości wszystkim ofiarom ludobójstwa, niezależnie od tego, czy są to Jazydzi, czy rdzenne mniejszości z dowolnego kraju” – oświadczyła Nallein Sowillo na zakończenie konferencji. Minister sprawiedliwości Ezidhikanu wyjaśniła również jak narodził się pomysł zawiązania takiego sojuszu. „Pomysł ten przyszedł mi do głowy w dniu ataku ISIS/Daesh na Ezidhikan 3 sierpnia 2014 roku. Byłam w Turcji, zamierzałam jechać do Iraku, kiedy doszło do ataku. Podróż została odwołana, ale podczas lotu powrotnego zaczął myśleć o autonomii Ezidhikanu o konfederacji oraz Trybunale […] Wiedziałam, że od co najmniej czterdziestu lat Jazydzi oraz inne społeczności chcą autonomii, ale nikt tego nie zrobił. Do lipca 2016 roku spotkałam przywódców większości tych społeczności i tak położyliśmy podwaliny pod naszą Konfederację.

Jednym z celów Konfederacji będą starania o uzyskanie większego uznania dla grup bezpaństwowych z Bliskiego Wschodu na Stałym Forum ONZ ds. Ludności Tubylczej”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: Ezidikhan.net, Countervortex.org
Źródło: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o