Powrót do Reims

Opublikowano: 21.11.2023 | Kategorie: Filmy dokumentalne

Liczba wyświetleń: 700

W „Powrocie do Reims” pisarz Didier Eribon opowiada bolesną i polityczną historię swojej rodziny – francuskiej klasy robotniczej. Reżyser Jean-Gabriel Périot uzupełnia tę narrację obrazami z archiwów publicznych i prywatnych materiałów Eribona. Efektem końcowym jest dokument o walce klas, marginalizacji i politycznym cynizmie. Dokument pozwala prześledzić historię przemocy strukturalnej, która od lat jest stosowana wobec francuskiej klasy robotniczej. By ją zrozumieć, wraz z Didierem Eribonem wracamy do przeszłości jego rodziny. Filozof i socjolog wychodzi od ich przykładu, żeby zobrazować, jak ciężka, wielogodzinna praca pozbawiła ich zdrowia, a brak edukacji i porzucenie przez partie, które kiedyś były lewicowe – uczyniły z nich pożywkę dla prawicowych populistów pokroju Marine Le Pen. Dzięki tej osobistej opowieści możemy zrozumieć, że ruch „żółtych kamizelek” ma swoje źródła w przemocy klasowej, która we Francji rozpoczęła się dekady temu. Filmowa adaptacja „Powrotu do Reims” doskonale ujmuje to, co chciał powiedzieć Eribon – mechanizmy wykluczenia są tak głęboko zakorzenione, że stają się automatyczne.

Źródło: Arte.tv


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.