Powodzie w Pakistanie stworzyły jezioro o szerokości 100 km

Opublikowano: 03.09.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1416

Oszałamiające nowe zdjęcia satelitarne pokazują rozmiary rekordowej powodzi w Pakistanie. Wylewająca rzeka Indus zamieniła część obszaru tego kraju w 100-kilometrowe jezioro śródlądowe.

Kraj został zalany po tym, jak ONZ stwierdziła, że ​​„monsun na sterydach” przyniósł najgorsze deszcze i powodzie w historii, zabijając 1162 osoby oraz raniąc 3554 osób. Od połowy czerwca 33 miliony ludzi zostało w różny sposób dotkniętych powodziami. Nowe zdjęcia zrobione 28 sierpnia z satelity MODIS NASA pokazują, jak połączenie intensywnych opadów deszczu i rzeki Indus zalało znaczną część południowej prowincji Sindh.

W centrum obrazu znajduje się duży obszar w kolorze głębokiego błękitu pokazuje, że Indus wylał i zalał obszar o szerokości około 100 kilometrów, zamieniając to, co kiedyś było polami rolniczymi, w gigantyczne jezioro śródlądowe. To szokująca zmiana w porównaniu ze zdjęciem zrobionym przez tego samego satelitę tego samego dnia w zeszłym roku, na którym rzeka i jej dopływy są powstrzymywane małymi, wąskimi pasami, ukazując zakres zniszczeń w jednym z najbardziej dotkniętych w tym kraju regionów.

Co najmniej 1208 osób zginęło, a kolejne 6082 zostało rannych w powodziach, które trwają w Pakistanie od połowy czerwca. Mówi o tym raport National Disaster Management Authority (NDMA), opublikowany w czwartek wieczorem na stronie internetowej struktury państwowej. Według niego, ponad 5000 km dróg zostało zmytych, ponad 1,1 miliona domów zostało zniszczonych, z czego około 436 000 nie może zostać odrestaurowanych, a ponad 733 000 sztuk bydła padło.

Według pakistańskiego Departamentu Meteorologicznego tegoroczny monsun jest już najbardziej mokry w kraju, odkąd zaczęto rejestrować rekordy w 1961 roku, a do końca sezonu pozostał miesiąc. W prowincjach Sindh i Beludżystan opady przekroczyły średnią o 500%, powodując zalanie całych wsi i pól uprawnych, zniszczenie budynków i zniszczenie upraw.

Chociaż oczekuje się, że w najbliższych dniach w regionie wystąpi głównie sucha pogoda, eksperci twierdzą, że cofnięcie się wody zajmie kilka dni. Pakistańska minister ds. zmian klimatu Sherry Rehman powiedziała w niedzielę, że niektóre części kraju „są jak mały ocean” i że „gdy to wszystko się skończy, jedna czwarta lub jedna trzecia Pakistanu może być pod wodą”.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.