Powietrze w Polsce nadal trujące

Opublikowano: 09.12.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 436

Oddychamy mieszkanką trucizn i nie widać zmian na lepsze – wynika z najnowszego raportu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ). Wbrew powszechnym przekonaniom, największymi trucicielami nie są kierowcy samochodów, a gospodarstwa domowe.

Dane GIOŚ obrazują jakość powietrza w roku 2015. Wyniki nie napawają optymizmem. Zawartość toksycznych benzopirenów i pyłów zawieszonych jest niezmiennie wysoka. Odnotowano wprawdzie „Nieznaczne zmiany wyników rocznej oceny jakości powietrza dla pyłu PM 10 w ostatnich latach”, ale „należy je wiązać przede wszystkim z różnicami warunków meteorologicznych w kolejnych latach.”

“Raport opisuje sytuację, o której w Polskim Alarmie Smogowym mówimy od lat. Jego wyniki nie zaskakują. Zatrważające jest, że powietrze w Polsce – mimo że najgorsze w Europie – nie ulega poprawie” – tak komentuje wynik Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Dlaczego, mimo wysiłków włodarzy polskich miast, mających na celu zredukowanie ruchu kołowego, sytuacja nie ulega poprawie? Odpowiedź jest prosta: ponieważ najwięcej szkodliwych substancji wydobywa się z domowych pieców. Urządzenia przeznaczone do opalania węglem czy drewnem w praktyce są wykorzystywane jako utylizatory odpadów. Polacy palą w nich śmieci, nie zważając na żadne zakazy oraz nie przejmując się społeczną odpowiedzialnością. “W każdym z przypadków analizy przyczyn zanieczyszczenia powietrza to właśnie spalanie paliw stałych w gospodarstwach domowych jest najważniejszym czynnikiem przyczyniającym się do fatalnej jakości powietrza w Polsce. Niestety, jesteśmy skazani na oddychanie toksynami i pyłami zawieszonymi” – dodaje Andrzej Guła.

Czy w naszym kraju są regiony z czystym powietrzem? Jest ich bardzo niewiele. W prawie wszystkich aglomeracjach w Polsce odnotowano przekroczenia zanieczyszczenia pyłem PM10. Zielonym punktem na mapie Polski jest Szczecin. Tam powietrze praktycznie przez cały rok jest zgodne z normami. Reszta kraju spowita jest trującą mgłą. Spośród 16 dużych aglomeracji aż w 14 zanieczyszczenie przekroczyło normy.Które miasta są najbardziej zanieczyszczone? Liderem niechlubnego europejskiej rankingu jest Żywiec, aspirujący do miana miejscowości wypoczynkowej. W praktyce wakacje w tym „kurorcie” mogą zakończyć się zatruciem i wizytą w szpitalu. Na drugiej pozycji uplasowała się Pszczyna. Potem mamy bułgarski Dimitrograd, a za nim – całą plejadę polskich miejscowości: Rybnik, Wodzisław Śląski, Opoczno, Sucha Beskidzka, Godów. W czołówce zestawienia „nasi” wygrywają niepodzielnie.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. skyhigh 09.12.2016 13:00

  jest Zakopane 😀

 2. Szurnięty Mędrzec 09.12.2016 22:46

  Mówią “sąsiad to pali oponami, butelkami i czymkolwiek” rozumiem “panie, taka bieda że ludzie palą czym popadnie”.

 3. Wędrowny 10.12.2016 10:02

  No właśnie, znowu przyczyna zdaje się leżeć w skandalicznie niskich zarobkach w Polsce. Przecież chyba żaden godziwie zarabiający człowiek nie będzie się bawił w palenie czegokolwiek, tylko założy ogrzewanie elektryczne, gazowe itp.
  Trzeba po prostu zacząć ludziom płacić za pracę, a wtedy połowa problemów rozwiąże się sama!

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.